Nasiona papryk wysiew uprawa ostrych odmian chili w doniczce

Autor | Poradnik

wysiew i uprawa nasiona papryk kiełki wsadzamy do ziemi

Nasiona papryk wysiew i uprawa ostre odmiany chili w doniczce

Nasiona papryk, nie tylko ostrych odmian ale w zasadzie każde nasiona, należy w pierwszej kolejności przez ok 24 godziny namaczać w letniej wodzie z dodatkiem odrobiny czosnku. Czosnek ma właściwości bakteriobójcze, a samo namaczanie ma pobudzić nasiono do kiełkowania.

W 2017 r. przedstawiliśmy kilka metod kiełkowania nasion. Tym razem skupiliśmy się tylko na jednym sposobie, który wg nas jest najskuteczniejszy w uzyskiwaniu sadzonek ostrych papryk. Zapraszamy do lektury.

namaczanie nasion ostrych papryk chili

Nasiona do kubków z wodą trafiły 2020-02-02

Nasiona papryk odmian ostrych chili / chilli w kiełkownicy.

Do kiełkowania wykorzystujemy zwyczajną kuchenną kiełkownicę. Skoro sprawdza się przy nasionach na kiełki to dlaczego ma się nie sprawdzić przy nasionach ostrych papryk. Temperatura do kiełkowania ok 28 – 32 stopni Celsjusza jest optymalna dla odmian tzw. „super hot” m.in. Carolina Reaper, Trinidad Moruga Scorpion czy Dragon’s Breath, dlatego najlepiej kiełkownicę jest owinąć w koc i umieścić na kilka dni w najcieplejszym miejscu w domu.

Raz na ok 24 godziny należy delikatnie spryskać letnią wodą nasiona. Na poniższym zdjęciu odmiany papryk : Apache ( na godz. 12 ) , pali2razy LOMOND ( na godz. 17 ) i Piri Piri Bird’s Eye ( na godz. 20 ), trafiły na tackę 2020-02-03.

tak układamy w kiełkownicy nasina
kiełkownia kiełki

Nasiona papryki błyskawicznie kiełkują.

Wilgoć, wysoka temperatura, odpowiednie naczynie ( kiełkownica nigdy nas nie zawiodła ) i w błyskawicznym czasie nasiona papryk wypuściły kiełki. Apache oraz Piri Piri Bird’s Eye już kiełkują. Od momentu umieszczenia nasion w wodzie do wypuszczenia pierwszych kiełków minęło ok 4 dni. Papryki z rodziny „super hotów” potrzebują nawet 3 tygodnie na wypuszczenie kiełków – jeszcze chwilę poczekamy, dlatego tak ważne jest utrzymywanie nasion w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Nie zapominajcie o codziennym zraszaniem kiełkujących nasion papryk.

kiełkujące nasiona w kiełkownicy
kiełki

Wykiełkowane nasiona ostrych papryk są gotowe do wysiewu i uprawy w doniczce.

Należy pamiętać o jak najszybszym przeniesieniu wykiełkowanych nasion do ziemi lub krążków torfowych / kokosowych. W ziemi należy umieszczać kiełki nie będące zbyt rozwinięte a sadzonka która wyrośnie z takich kiełków będzie mocna i zdrowa. Gdy kiełkujące nasiona wypuszczą długie korzonki a także liścienie, niestety zdecydowanie gorzej przyjmują się w ziemi i po krótkim czasie duży odsetek z nich obumiera.

nasiona papryki piri piri birds eye

Papryka Piri Piri Bird’s Eye kiełki gotowe do sadzenia 2020-02-07

nasiona papryk apache kiełki

Papryka Apache kiełki gotowe do
sadzenia 2020-02-08

Wysiew i uprawa nasion ostrych odmian papryk chili / chilli w doniczce na balkonie lub w kuchni na parapecie.

Na początek wystarczą nam doniczki o pojemności 0,15-0,25l do których wsadzamy kilka wykiełkowanych nasion papryki. W jednej doniczce wysiewamy tylko jedną odmianę papryki chili. Ziemią wypełniamy doniczkę do ok 85% pojemności, lekko ubijamy a następnie zraszamy wodą tak aby ziemia była dosyć wilgotna. Teraz umieszczamy nasze wykiełkowane nasiona papryki na ziemi i przykrywamy je cienką warstwą ziemi. Delikatnie ręką przyklepujemy ziemię i dosyć mocno zraszamy – a nie lejemy wody. Najlepiej do tego wykorzystać butelkę z końcówką zraszającą.

wysiew i uprawa nasiona papryk kiełki wsadzamy do ziemi
wysiew i uprawa w doniczce

wysiew wykiełkowanych nasion papryki 2020-02-07

Jak uprawiać paprykę chili / chilli w doniczce w kuchni, na balkonie lub w domu na parapecie.

Następnie na doniczkę nakładamy foliową torebkę i umieszczamy doniczkę w zamkniętym pojemniku. Tak rozpoczynamy w doniczce uprawę papryk chili w warunkach domowych.

Przez najbliższe kilka dni dla naszych papryk najważniejsze są :

wysoka wilgotność

wysoka temperatura ok 28-30 stopni Celsjusza

wysiew nasiona papryki w ziemi pod folią

2020-02-07

Tak jak przypadku kiełkowania nasion, pojemnik z doniczkami możemy umieścić w najcieplejszym miejscu w domu. Przez najbliższe dni, aż do pojawienia się na powierzchni ziemi kiełkujących papryk, doniczki nie potrzebują dostępu do światła.

nasiona papryk kiełkują w wysokiej temperaturze

2020-02-07

nasiona papryki kiełkują pod folią

stan na 2020-02-08

Po 24h godzinach od umieszczenia doniczek z nasionami papryk w pojemniku widzimy na ściankach torebek foliowych setki kropel. Oznacza to, że nasiona papryki mają idealne warunki do błyskawicznego wykiełkowania. Należy pamiętać o codziennym delikatnym przewietrzeniu doniczek, aby to wykonać należy je wyjąć na chwile z torebki i jeżeli ziemia nie jest wilgotna, to musimy delikatnie ją zraszać.

Na tym koniec pierwszej części poradnika krok po kroku : Jak wysiewać nasiona papryki i uprawiać ostre odmiany papryk chili / chilli w doniczce na balkonie lub w kuchni na parapecie. W kolejnej części dowiecie się jak należy dalej postępować z sadzonkami ostrych odmian papryk chili.

pali2razy to nasiona do wysiewu i uprawy ostrych odmian papryk, oświetlenie GrowLED, porady jak wysiewać i uprawiać papryki chili chilli​

W sekcji sklep oferujemy nasiona uprawianych przez nas najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie. Do każdej lampy GrowLED 28W jak i GrowLED 120W z full spektrum świecenia, gratis dokładamy woreczek ( kilka gram ) ususzonych przez nas Superhotów. Wysiew i uprawa nasion papryk w warunkach domowych w doniczce na parapecie, na balkonie czy w kuchni to nie jest trudne. Spróbuj już dziś i ciesz się swoimi ostrymi paprykami.

Ostatnio zmodyfikowane: 21 lutego, 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *