Growbox budujemy tani zestaw z lampą LED do uprawy papryki - poradnik krok po kroku jak go wykonać w domu
Growbox niezbędne wyposażenie każdego chili maniaka. Niestety żyjemy w klimacie, który nie jest idealny do uprawy papryk chili, dlatego w okresie zimowo-wiosennym musimy w jakiś sposób wspomagać rozwój naszych sadzonek, dlatego postanowiliśmy przedstawić Wam nasz pomysł na zbudowanie taniego growboxa z zestawem lamp GrowLED.
Nasz projekt jest do wykonania samemu w domu, nie zajmuje dużo miejsca, jest ekonomiczny w budowie i pomieści aż 15 sadzonek w doniczkach o wymiarach 9x9x9 cm. To jest projekt do mieszkania, gdzie nie mamy arów czy hektarów do uprawy papryki. Zapraszamy do lektury i dzielenia się z nami Waszymi spostrzeżeniami.
Kiełkowanie nasion, wzrost siewek, rozsada wymaga idealnych warunków.
Zarówno kiełkowanie jak i początkowy wzrost siewek papryki wymaga stosunkowo wysokiej temperatury. W temperaturze 15-20° C nasiona papryki mogą kiełkować nawet 2-3 tygodnie, podczas gdy w warunkach optymalnych tj. 25-30° C proces ten trwa zaledwie 8 dni. Również początkowy wzrost siewek papryki po wykiełkowaniu jest stymulowany poprzez stosunkowo wysoką temperaturę na poziomie 22-25°C. Okres produkcji rozsady papryki trwa około 7-8 tygodni. Wzrost i jakość rozsady warzyw w tym również papryki produkowanej w okresie wczesnowiosennym, zależy przede wszystkim od jakości i natężenia światła w tym okresie.
Duże zagęszczenie roślin na tacach wysiewnych lub multipaletach, stosunkowo wysoka temperatura niezbędna dla rozwoju papryki powodują, że przy niedoborze naturalnego światła w tym okresie rozsada łatwo ulega nadmiernej elongacji i pogorszeniu jakości. Konieczne jest wówczas zastosowanie doświetlania. Najczęściej do doświetlania rozsady stosuje się wysokoprężne lampy sodowe (HPS), jednakże coraz częściej producenci rozsady stosują energooszczędne lampy LED by zmniejszyć koszty produkcji i poprawić jakość roślin. Efektywność lamp LED w produkcji rozsady warzyw jest tematem licznych badań naukowych, jednakże często badany jest efekt zastosowania dodatkowego światła monchromatycznego, o określonej długości fali np. niebieskiego lub czerwonego, oprócz światła dziennego. Lampy LED pozwalają przede wszystkim na znaczną oszczędność energii na poziomie nawet do 40% w stosunku do lamp HPS.
Domowej roboty growbox dla początkujących - elementy niezbędne do budowy
Poniżej lista elementów potrzebnych do zbudowania growboxa wg. naszego projektu. Biorąc pod uwagę ograniczone koszty, bo taki jest cel tego projektu, zważaliśmy aby finalny produkt był estetyczny oraz bezpieczny w użytkowaniu.
- Pudełko termoizolacyjne
- Zawiesie do lampy – 3 szt.
- Taśma dwustronna
- Ekran zagrzejnikowy
- Puszka hermetyczna
- Wtyczka z przewodem i włącznikiem
- Łączka do przewodów – 2 szt.
- Kratka wentylacyjna – 2 szt.
- Śruby – 2 szt.
- Lampy GrowLED – od 1 do 3 szt.
- opcjonalnie
– kuweta – tacka pod doniczki o wymiarach 30 x 46 cm
– doniczkopaleta o wymiarach 30 x 46 cm do kiełkowania nasion
– doniczki produkcyjne maksymalnie 15 szt. o wymiarach 9×9 cm wejdzie nam do growboxa więcej o mniejszej wielkości np. 7×7 cm wejdzie maksymalnie 28 szt.
Lampa LED do growboxa - jaka, ile czy zestaw LED ?
Światło jest jednym z wielu czynników, który stymuluje rośliny do wzrostu. Uprawa papryki w miesiącach zimowo-wiosennych, gdzie naturalnego światła nie mamy za dużo, wymaga od nas stosowania sztucznych źródeł zastępujących słońce. W naszym projekcie zastosowaliśmy 3 oprawy do lamp Led.
Dlaczego ? Wynika to z obliczeń oraz ekonomicznego aspektu budowy tego growboxa. Od kilku lat stosujemy : GrowLED 28W oraz GrowLED 120W. Obecnie testujemy rozwiązanie 60W. Poniżej wyjaśniamy dlaczego nie 1 albo 2 a aż 3 oprawy w takim małym growboxie.
Kalkulator lumenów - musimy policzyć oświetlenie do naszego growboxa
W temacie liczby lumenów na m2 ilu hodowców tyle zdań. Podkreślając, że nasz growbox jest dla uprawy papryki w warunkach domowych czy małego ogródka a nie wielkiej plantacji, przyjęliśmy pewne założenia, które są w miarę standardem.
- Na każdy m2 hodowcy dają od 8000 do 12000 lumenów. Przyjmujemy na nasz projekt 10000 lumenów.
- Wykorzystujemy rozwiązanie lampy GrowLED a nie lampy sodowe HPS
- Wymiary wewnętrzne naszego growboxa to 50 x 30 cm, czyli 0.15 m2
Wg wyliczeń 0.15m2 x 10000 lumenów = 1500 lumenów i taka wartość powinna zapewnić naszym roślinom odpowiednie warunki do wzrostu.
GrowLED 28W – powinniśmy zamontować 3 szt.
GrowLED 120W – powinniśmy zamontować 1 szt.
Z testowanych nowych lamp 60W zamontowaliśmy 2szt.
Jako, że nasz growbox jest eksperymentalny mamy 3 oprawy dla lamp LED. Wg indywidualnych potrzeb możecie zrobić growbox z 1 , 2 lub 3 oprawkami na lampy LED.
Kompletna pokrywa growboxa z zestawem lamp LED do uprawy papryki i roślin
W naszym przypadku ze względu na wykorzystywanie kilku rodzajów lamp, oraz to że nasz eksperyment ma pokazać możliwości zbudowania growboxa dla indywidualnych potrzeb dlatego zdecydowaliśmy się na 3 oprawy do lamp. Proces wykonania możecie zobaczyć na poniższych obrazkach.
Rozrysowane umieszczenie opraw – obraz nr 1. Wycinamy otwory, które mogą być minimalnie mniejsze niż odrysowane od oprawki, dlatego aby je wcisnąć w te otwory. Wtedy nic nie musimy dokręcać czy przyklejać do obudowy. Ekran zagrzejnikowy o wymiarach 50 x 30 cm z przyklejoną taśma dwustronną – obraz nr 2. Od wewnętrznej strony growboxa przyklejamy ekran i wycinamy otwory pod oprawki – obraz nr 3. Montujemy oprawki i możemy przykręcić lampy LED – obraz nr 4.
Montaż oświetlenia LED growboxa - instrukcja
Obcinamy kable na pożądana długość. Do puszki wprowadzamy kable z oprawek na lampy oraz kabel zasilający growbox. Łączymy osobno niebieskie oraz czarne kable ze sobą. Umiejscawiamy puszkę i ją przykręcamy do obudowy oraz zakręcamy. Mamy zrobioną gotowa pokrywę do naszego growboxa.
Jak tanim kosztem zbudować profesjonalny growbox do uprawy papryki
Wnętrze growboxa składa się z sekcji głównej oraz 3 ringów. Każda sekcja jest wyklejona od wewnątrz ekranem. Ma on za zadanie odbijanie światła. Można wykorzystać folie aluminiowa lub koc z apteczki samochodowej ale łatwiej jest przyklejać ten ekran zagrzejnikowy a jednocześnie jest on dodatkowa bardzo dobrą izolacją.
Potrzebujemy 2 kawałki o wymiarach 21 x 30 cm, 2 kawałki o wymiarach 50 x 21 cm na główną sekcję. Na 3 ringi potrzebujemy 6 kawałków o wymiarach 8 x 30 cm i 8 x 50 cm. Podłogi nie wyklejamy. Łącznie potrzebujemy ok 2.2 m o szerokości 50 cm takiego ekranu. Przycinamy na wymiar, oklejamy taśmą i przyklejamy do obudowy growboxa. Łącznie zużyjemy 10m taśmy dwustronnej.
Wentylacja growboxa w uprawie papryki chili - wentylator czy jednak wymuszona ?
Bez wentylacji nasze rośliny nie będą się odpowiednio rozwijały. Aby uprawa papryki chili przyniosła oczekiwane rezultaty w postaci zadowalającego plonu, stale musimy roślinom dostarczać odpowiednich ilości dwutlenku węgla, który jest dla nich podstawowym czynnikiem pokarmowym wykorzystywanym w fotosyntezie.
Odpowiedni system wentylacji także pozwala nam utrzymywać należytą temperaturę dla wzrostu roślin oraz prawidłową wilgotność jej podłoża i otoczenia, w jakim się znajdują.
W którym miejscu zlokalizować otwory wentylacyjne w growboxie
Z pomocą przychodzi nam fizyka. Ciepły gaz unosi się do góry, a chłodny opada na dół. Nasz growbox będzie zapewniał naturalną wentylację grawitacyjną poprzez otwór u podstawy, który będzie dostarczał świeże powietrze dla naszych roślin i otwór na swojej pokrywie, który z kolei będzie usuwał ciepłe i wilgotne powietrze. Najskuteczniejsza wentylacja pasywna zostanie uzyskana dzięki rozmieszczeniu otworów po przekątnej growboxa, naprzeciwko siebie. Zobaczcie jak to wykonaliśmy.
Otwór wentylacyjny u podstawy growboxa.
Otwór wentylacyjny w pokrywie growboxa.
Niskim nakładem zbudowaliśmy profesjonalny mini growbox z wentylacją i zestawem lamp led gotowy do uprawy papryki to nie namiot uprawowy to GrowBox
W domowym zaciszu w ciągu kilku godzin z elementów dostępnych w większości sklepów zbudowaliśmy profesjonalny growbox. Ocene naszego projektu pozostawiamy Wam. Zapraszamy do komentowania, może podsyłajcie Wasze wnioski racjonalizatorskie. Może powstanie wersja 1.01a 🙂
Poradnik krok po kroku jak uprawiać papryki chili w doniczce na balkonie, w kuchni na parapecie od pali2razy
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami jak uprawiać papryki chili.
pali2razy to nasiona do wysiewu i uprawy ostrych odmian papryk, oświetlenie GrowLED, porady jak wysiewać i uprawiać papryki chili chilli
W sekcji sklep oferujemy nasiona uprawianych przez nas najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie. Do każdej lampy GrowLED 28W jak i GrowLED 120W z full spektrum świecenia, gratis dokładamy woreczek ( kilka gram ) ususzonych przez nas Superhotów. Wysiew i uprawa nasion papryk w warunkach domowych w doniczce na parapecie, na balkonie czy w kuchni to nie jest trudne. Spróbuj już dziś i ciesz się swoimi ostrymi paprykami.
Ostatnio zmodyfikowane: 1 kwietnia, 2020