Jalapeno najpopularniejsze chili na świecie skala ostrości Scoville’a 8000 shu

Autor | Papryki

jalapeno carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos meksyk 1

Jalapeno to po Habanero najpopularniejsza odmiana ostrej papryki na świecie. W naszym kraju uznawana jest przez zdecydowaną większość za coś „najostrzejszego” na świecie do nadaje się do zjedzenia. Niestety wiedza o chili i jej odmianach nadal nie jest zbyt wysoka …

Kraj pochodzenia Meksyk  jalapeno carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos meksyk
Skala ostrości 1.000 – 8.000 SHU
Wysokość krzaka 90-120 cm
Czas wegetacji 70 – 90 dni
Owoce dł. 5-9cm, śr. 2.5cm-3.5cm
Wysiew styczeń – kwiecień
Zbiory czerwiec – październik

Jalapeno

Nazwa papryki pochodzi od miasta Xalapa w stanie Veracruz. Isnieje obecnie wiele odmian tej papryki a wraz z nimi zmienna jest kolorystyka owoców. W większości szczepów od zielonej do czerwonej ale jest jeszcze odmiana Purple oraz Jaloro, która przechodzi przez fazę żółtą. Ze względu na walory kulinarne, bardziej ceni się zieloną paprykę, więc czerwone odmiany obrywa się wcześniej. Jalapeno to jedno z najważniejszych warzyw kuchni meksykańskiej a jej główne rejony uprawy to stany Veracruz oraz Chihuahua, a także Nowy Meksyk w USA. Inne nazwy tej papryki to m.in.: cuaresmenos, huachinangos i chiles gordos.

Uprawa Jalapeno

Jalapeno nie ma jakiś szczególnych upodobań co do gleby. Potrafi rosnąć w różnych warunkach, chociaż preferuje cieplejsze klimaty. W Polsce jest coraz częściej uprawiana na masową skalę . Optymalna temperatura kiełkowania nasion wynosi 29 ° C. W trakcie uprawy potrzebuje co najmniej 6 do 8 godzin światła słonecznego dziennie. Hodowanie w doniczce powoduje, że wielkość krzaka jest mniejsza niż w przypadku bezpośredniego sadzenia w glebie, a także ilość owoców jest mniejsza niż w tradycyjnej hodowli. Zalecana doniczka to ok 15 litrów.

Zastosowanie Jalapeno w kuchni

Jest to jedna z nielicznych papryk, która nie nadaje się za bardzo do suszenia. Wędzona, marynowana oraz jako dodatek do sosów i dań gotowanych, tutaj znajduje szerokie swoje zastosowanie. Wędzona nazywana jest Chipotle – które jest trochę ostrzejsze niż świeże owoce. Bardzo popularne jest jej marynowanie a  pokrojona w plastry nazywana jest nachos. W Polsce papryka Jalapeno szczególnie używana jest w pizzeriach jako bardzo ostry dodatek.

Z ciekawostek, była to pierwsza papryka zabrana w kosmos. Dokonał tego w 1982 roku astronauta William Lenoir.

W naszym dziale z przepisami znajdziecie wiele porad co można zrobić z paprykami chili.

Poniższe zdjęcia przedstawiają papryki z naszej uprawy.

Sklep ostre papryki nasiona, oświetlenie GrowLED – Jalapeno

W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas pomidorów i ostrych papryk chilli. Posiadamy w swojej ofercie nasiona najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie.Własne Jalapeno w doniczce na parapecie czy Twoim balkonie to nie jest żaden kłopot ani problem. Kup nasiona i zacznij uprawę już dzisiaj. Dostępne jest także specjalne oświetlenie GrowLED 28W jak i 120W full spektrum.

Zdjęcia naszych Jalapeno

Poniższe zdjęcia przedstawiają papryki z naszej uprawy.

jalapeno carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos meksyk 2

jalapeno carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos meksyk 1

jalapeno carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos meksyk 3

jalapeno carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos meksyk 4

pali2razy ostre papryki chilli nasiona

pali2razy uprawiamy najostrzejsze odmiany papryk chili na świecie. Stosujemy uprawę doniczkową, a nasz sklep oferuje nasiona ostrych papryk chilli oraz specjalne lampy GrowLED 28W i 120W full spektrum przeznaczone do uprawy roślin.

dziękujemy za pomoc : http://www.crossmindstudio.pl/

Ostatnio zmodyfikowane: 11 września, 2018

Dodaj komentarz