Wsiew kiełkowanie nasion kiedy jak sadzić siewki do uprawy papryki

Autor | Poradnik

wysiew i uprawa nasiona papryk kiełki wsadzamy do ziemi

Wysiew, kiełkowanie - jak i kiedy przygotować rozsadę papryki do uprawy chili w doniczce

Wysiew kiełkowanie nasion papryki chili to pierwszy etap uprawy. Nie wszystkie warzywa wymagają przygotowania rozsady i z nasion uzyskać siewki z których otrzymujemy sadzonki a następnie je przesadzamy na docelowe miejsca uprawy. Nasze poradniki krok po kroku pokazują Wam jak uprawiać ostre papryki chili w warunkach domowych, od nasiona aż po zbiór i przetworzenie zebranych owoców. Poniżej pierwszy z poradników. Zaczynamy od kiełkowania i wysiewu nasion oraz przygotowania rozsady.

Nasiona papryki najpierw musimy przygotować do kiełkowania

Nasiona papryk, nie tylko ostrych odmian ale w zasadzie każde nasiona, należy w pierwszej kolejności przez ok 24 godziny namaczać w letniej wodzie z dodatkiem odrobiny czosnku. Czosnek ma właściwości bakteriobójcze, a samo namaczanie ma pobudzić nasiono do kiełkowania.

W 2017 r. przedstawiliśmy kilka metod kiełkowania nasion. Tym razem skupiliśmy się tylko na jednym sposobie, który wg nas jest najskuteczniejszy w uzyskiwaniu sadzonek ostrych papryk. Zapraszamy do lektury.

Zaznaczamy, że w żaden sposób nie negujemy innych metod kiełkowania nasion.

kiełkowanie przygotowanie namaczanie nasion ostrych papryk chili

Nasiona do kubków z wodą trafiły 2020-02-02

Kiełkowanie nasion na siewki jakie warunki są optymalne do produkcji rozsady.

W temperaturze nazwijmy to pokojowej 15-20° C nasiona papryki mogą kiełkować nawet przez 2-3 tygodnie, podczas gdy w warunkach optymalnych – czyli w podwyższonej temperaturze tj. 25-30° C proces ten skrócony jest do ok 8 dni. Po wykiełkowaniu nasion, początkowy wzrost siewek papryki jest stymulowany poprzez stosunkowo wysoką temperaturę na poziomie 22-25°C. Idealnie w tym etapie produkcji papryki pomoże nam Growbox. Jak taki Growbox zbudować w domu prezentujemy w swoim poradniku.

Kiełkowanie nasion papryki ostrych odmian chili / chilli w kiełkownicy.

Do kiełkowania wykorzystujemy zwyczajną kuchenną kiełkownicę. Skoro sprawdza się przy nasionach na kiełki to dlaczego ma się nie sprawdzić przy nasionach ostrych papryk. Temperatura do kiełkowania ok 28 – 32 stopni Celsjusza jest optymalna dla odmian tzw. „super hot” m.in. Carolina Reaper, Trinidad Moruga Scorpion czy Dragon’s Breath. Najlepiej kiełkownicę jest owinąć w koc i umieścić na kilka dni w najcieplejszym miejscu w domu. Dla większości odmian chili wystarczy zakres 25 – 30 stopni.

Raz na ok 24 godziny należy delikatnie spryskać letnią wodą nasiona. Na poniższym zdjęciu odmiany papryk : Apache ( na godz. 12 ) , pali2razy LOMOND ( na godz. 17 ) i Piri Piri Bird’s Eye ( na godz. 20 ), trafiły na tackę 2020-02-03.

wysiew kiełkowanie tak układamy w kiełkownicy nasiona
wysiew kiełkowanie nasion w kiełkownicy na kiełki

Nasiona papryki kiełkują uważamy aby nie uzyskać już teraz siewek, rozpoczynamy wysiew do rozsady.

Wilgoć, wysoka temperatura, odpowiednie naczynie ( kiełkownica nigdy nas nie zawiodła ) i w błyskawicznym czasie nasiona papryk wypuściły kiełki. Apache oraz Piri Piri Bird’s Eye już kiełkują. Od momentu umieszczenia nasion w wodzie do wypuszczenia pierwszych kiełków minęło ok 4 dni. Papryki z rodziny „super hotów” potrzebują nawet 3 tygodnie na wypuszczenie kiełków – jeszcze chwilę poczekamy. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie nasion w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Nie zapominajcie o codziennym delikatnym zraszaniem kiełkujących nasion papryk.

kiełkujące nasiona papryki w kiełkownicy
kiełki papryki chili

Wysiew nasion aby uzyskać siewki w rozsadzie, kolejny etap uprawy papryki w warunkach domowych.

Należy pamiętać o jak najszybszym przeniesieniu wykiełkowanych nasion do ziemi lub krążków torfowych / kokosowych. W ziemi należy umieszczać kiełki nie będące zbyt rozwinięte dzięki temu sadzonka która wyrośnie z takich kiełków będzie mocna i zdrowa. Gdy kiełkujące nasiona wypuszczą długie korzonki a także liścienie, niestety zdecydowanie gorzej przyjmują się w ziemi i po krótkim czasie duży odsetek z nich obumiera.

wysiew gotowe nasiona papryki piri piri birds eye

Papryka Piri Piri Bird’s Eye kiełki gotowe do sadzenia 2020-02-07

wysiew nasiona papryk apache kiełki już wykiełkowały

Papryka Apache kiełki gotowe do
sadzenia 2020-02-08

Wysiew - kiedy siać nasiona chili aby uzyskać odpowiednie sadzonki papryki.

Okres produkcji rozsady papryki trwa około 7-8 tygodni. Oczywiście w warunkach książkowych, gdzie mamy podwyższoną temperaturę do kiełkowania nasion a następnie nasze siewki są doświetlane odpowiednimi lampami np GrowLED z full spektrum. My stosujemy kilka odmian lamp w zależności od potrzeb 28W lub 120W. Wysiew nasion można przeprowadzać w warunkach domowych przez cały rok, tylko musimy pamiętać, że w okresie połowa maja – połowa października w Polsce panują najlepsze warunki do uprawy papryki. Dlatego większość w miesiącach styczeń-luty-marzec rozpoczyna produkcję rozsad papryki. 

Wysiew - uzyskanie siewek ostrych odmian papryki chili ( chilli ) w doniczce a następnie uprawa sadzonek na parapecie w kuchni lub na balkonie

Na początek wystarczą nam doniczki o pojemności 0,15-0,25l do których wsadzamy kilka wykiełkowanych nasion papryki. W jednej doniczce wysiewamy tylko jedną odmianę papryki chili. Ziemią wypełniamy doniczkę do ok 85% pojemności, lekko ubijamy a następnie zraszamy wodą tak aby ziemia była dosyć wilgotna. Teraz umieszczamy nasze wykiełkowane nasiona papryki na ziemi i przykrywamy je cienką warstwą ziemi. Delikatnie ręką przyklepujemy ziemię i dosyć mocno zraszamy – a nie lejemy wody. Najlepiej do tego wykorzystać butelkę z końcówką zraszającą.

wysiew i uprawa nasiona papryk kiełki wsadzamy do ziemi
wysiew i uprawa w doniczce

wysiew wykiełkowanych nasion papryki 2020-02-07

Jak uprawiać paprykę chili / chilli w doniczce w kuchni, na balkonie lub w domu na parapecie.

Następnie na doniczkę nakładamy foliową torebkę i umieszczamy doniczkę w zamkniętym pojemniku. Tak rozpoczynamy w doniczce uprawę papryk chili w warunkach domowych.

Przez najbliższe kilka dni dla naszych papryk najważniejsze są :

wysoka wilgotność

wysoka temperatura ok 28-30 stopni Celsjusza

wysiew nasiona papryki w ziemi pod folią

2020-02-07

Tak jak przypadku kiełkowania nasion, pojemnik z doniczkami możemy umieścić w najcieplejszym miejscu w domu. Przez najbliższe dni, aż do pojawienia się na powierzchni ziemi kiełkujących papryk, doniczki nie potrzebują dostępu do światła.

nasiona papryk kiełkują w wysokiej temperaturze

2020-02-07

nasiona papryki kiełkują pod folią

stan na 2020-02-08

Po 24h godzinach od umieszczenia doniczek z nasionami papryk w pojemniku widzimy na ściankach torebek foliowych setki kropel. Oznacza to, że nasiona papryki mają idealne warunki do błyskawicznego wykiełkowania. Należy pamiętać o codziennym delikatnym przewietrzeniu doniczek, aby to wykonać należy je wyjąć na chwile z torebki i jeżeli ziemia nie jest wilgotna, to musimy delikatnie ją zraszać.

Na tym koniec pierwszej części poradnika krok po kroku : Jak wysiewać nasiona papryki i uprawiać ostre odmiany papryk chili / chilli w doniczce na balkonie lub w kuchni na parapecie. W kolejnej części dowiecie się jak należy dalej postępować z sadzonkami ostrych odmian papryk chili.

Po kiełkowaniu i wysianiu nasion papryki pikujemy siewki, rozpoczynamy produkcję rozsady aby uzyskać sadzonki

Po uzyskaniu siewek przystępujemy do kolejnego etapu uprawy papryki chili. Zapraszamy do naszego poradnika krok po kroku jak pikować siewki aby uzyskać zdrowe sadzonki papryki chili.

pali2razy to nasiona do wysiewu i uprawy ostrych odmian papryk, oświetlenie GrowLED, porady jak wysiewać i uprawiać papryki chili chilli​

W sekcji sklep oferujemy nasiona uprawianych przez nas najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie. Do każdej lampy GrowLED 28W jak i GrowLED 120W z full spektrum świecenia, gratis dokładamy woreczek ( kilka gram ) ususzonych przez nas Superhotów. Wysiew i uprawa nasion papryk w warunkach domowych w doniczce na parapecie, na balkonie czy w kuchni to nie jest trudne. Spróbuj już dziś i ciesz się swoimi ostrymi paprykami.

Ostatnio zmodyfikowane: 1 kwietnia, 2020

Dodaj komentarz