Pielęgnacja papryki – uprawa doniczkowa jak nawozić i podlewać chili

Autor | Poradnik

apache-drugie-przycinanie-stozkow-wzrostu

Sadzonki papryki chili odpowiednia pielęgnacja w uprawie doniczkowej.

Pielęgnacja papryki to bardzo ważny element naszej uprawy. Dzisiejsze działania spowodują wzrost zbioru owoców na jesieni. Sezon trwa jesteśmy przed drugim cięciem naszych papryk chili. W poprzednich poradnikach pokazaliśmy wam jak odpowiednio przycinać sadzonki papryk chili, jak kiełkować i wysiewać papryki oraz jak pikować oraz rozsadzać sadzonki chili. Nasze uprawiane papryki spędzają cały czas w growboxie naszej produkcji i nadszedł czas na kolejne działania pielęgnacyjne. Zobaczycie też jakie efekty uzyskaliśmy po poprzednim przycinaniu sadzonek papryki.

Zapraszamy do lektury kolejnego naszego poradnika z serii krok po kroku.

Jak podlewać paprykę - uprawa chili w doniczce z ziemią ale także w gruncie.

Od pierwszego cięcia naszych sadzonek minęło już 2 tygodnie. Na naszych krzakach chili zaczynają się pojawiać zalążki kwiatków, dlatego nadszedł odpowiedni moment na wykonanie kolejnego cięcia i formowania naszych sadzonek papryk chili.

Ciągle spotykamy się z pytaniami : jak podlewacie swoje papryki, jakiej używacie wody. Skąd macie takie efekty wzrostów waszych papryk chili ?

cheyenne-orange-drugie-ciecie

Nasze sadzonki są w doniczkach o pojemności ok 0,45l. Używamy wody wodociągowej, gdyż mamy taki luksus posiadania wody zdatnej do picia prosto z kranu, skoro nam to nie szkodzi tym bardziej nie zaszkodzi papryce. Gdy nie macie tak dobrej wody najlepiej używać wody odstanej przez ok 24h. Ile wody należy na tym etapie sezonu podawać na każdy krzak papryki. Podlewamy raz w tygodniu dozując ok 30 – 40 ml wody. Czy samej wody ? Otóż nie o czym piszemy poniżej…

Nawożenie papryki chili w uprawie doniczkowej - jak dozować nawozy

pielęgnacja papryki-cheyenne-orange-drugie-ciecie-stozkow-wzrostu

Z nawożeniem w pierwszej fazie rozwoju naszej sadzonki należy się wstrzymać gdyż przez nadmierne nawożenie można spalić chili i niestety nic nam nie wyrośnie. Na początku rozwoju papryka pobiera wszystkie niezbędne elementy z ziemi. Stosujemy specjalne podłoże do siewu. Jest to mieszanka torfu wysokiego i niskiego wzbogacona biokompostem i krzemionką, dzięki czemu dostarcza sadzonym roślinom wszelkie niezbędne składniki odżywcze.

Po pikowaniu i wykonaniu pierwszego cięcia naszych papryk chili rozpoczynamy dodawania do wody nawozów.

Pielęgnacja papryki to nie tylko przycinanie ale również odpowiednie dozowanie nawozów. W jednym tygodniu do wody dodawany jest Biohumus. W kolejnym tygodniu do wody dodajemy nawóz płynny do pomidorów i papryki. Pierwsze tygodnie nawożenia to tylko podawanie 50% zalecanej dawki. Po 4 tygodniach zwiększamy dawkę do 75% i dopiero po kolejnych kilku tygodniach podajemy 100% zalecanej dawki nawozu. Zazwyczaj wtedy nasze papryki chilli już są przesadzone w docelowe doniczki. W połowie maja nasze sadzonki są gotowe do wystawienia je na zewnątrz.

Pielęgnacja papryki przed odpowiednie cięcie i prowadzenie uprawy papryki chili

Poniżej przedstawiamy Wam na kilku zdjęciach jak wygląda uprawa papryki chili Brazilian Pumpkin. Jest już ona po dwóch cięciach, oczywiście zgodnie z powyższymi informacjami jest nawożona i podlewana. Cały czas jest w naszym Growboxie.

pielęgnacja papryki-brazilian-pumpkin-po-pikowaniu

Pikowanie papryki w doniczkę 0,45l – 7.03.2020

pielęgnacja papryki-brazilian-pumpkin-przed-pierwszym-cieciem

Po tygodniu wygląda nasza sadzonka tuż przed pierwszym cięciem

pielęgnacja papryki-brazilian-pumpkin-po-pierwszym-cieciu

Brazilian Pumpkin po pierwszym cięciu w dniu 14.03.2020 r.

pielęgnacja papryki-brazilian-pumpkin-przed-drugim-cieciu

29.03.2020 tak po dwóch tygodniach od pierwszego cięcia wygląda nasza sadzonka tuż przed drugim cięciem

pielęgnacja papryki-brazilian-pumpkin-po-drugim-cieciu

Sadzonka Brazilian Pumpkin po dwóch cięciach – 29.03.2020 r.

Pielęgnując paprykę w przypadku pierwszego cięcia pozbyliśmy sadzonkę głównego stożka wzrostu. W miejscu wykonania cięcia powstały nam dwa główne pędy. W ciągu dwóch tygodni wykształciły one dwa piętra liści  i teraz jedno piętro wraz ze stożkiem wzrostu zostało ucięte. W tym miejscu powinny wykształcić się nowe cztery główne pędy, które dalej będziemy przycinać i kształtować naszą sadzonkę tak aby docelowo uzyskać ok 10 pędów głównych na których będą rosnąć owoce.

Pielęgnacja uprawy papryki to nie tylko podlewanie, nawożenie oraz cięcie sadzonki, należy pamiętać o obrywaniu kwiatów - jak i do kiedy obrywać kwiaty papryki chili ?

Pielęgnując papryki należy pamiętać o obrywaniu pierwszych kwiatów. Zadacie pytanie – Dlaczego warto obrywać pierwsze kwiaty młodej sadzonki papryki ? Otóż jest kilka korzyści wynikających z takiego zabiegu. Każda sadzonka papryki chili chce jak najszybciej wykształcić owoce, gdyż one zapewniają nasiona do dalszego rozrodu. W świecie roślin to zupełnie normalna rzecz. Jak to widać na naszych zdjęciach, sadzonki które są bardzo młode mają już kilkanaście kwiatów, które cieszą każdego chilimaniaka. Niestety dla tak małych sadzonek nie jest to optymalna sytuacja.

Tak mała sadzonka nie posiada jeszcze w pełni rozwiniętego systemu korzeniowego, a co za tym idzie pobieranie składników mineralnych z gleby jest bardzo ograniczone. Roślina będzie za wszelką cenę chciała wykształcić owoce co negatywnie odbije się na jej rozwoju celem zwiększenia możliwości owocowania w przyszłości. Dlatego aby dać roślinie czas na rozwój należy obrywać wszystkie zalążki kwiatów. Nie martwcie się one pojawią się tylko później. Nasze pielęgnacyjne zabiegi dadzą roślinie 2-3 tygodnie na rozwój tzw „masy zielonej” oraz zwiększenia systemu korzeniowego.

apache-przed-drugim-przycinaniem

sadzonka papryki Apache przed obrywaniem kwiatów oraz kolejnym przycięciem

apache-po-drugim-przycinaniu

po zabiegach pielęgnacyjnych krzak papryki Apache jest gotowy do dalszego rozwoju

pielęgnacja papryki-cheyenne-orange-drugie-ciecie-topy-z-kwiatkami

taka ilość stożków wzrostu oraz kwiatów została usunięta z tam małej sadzonki Cheyenne Orange

pali2razy sklep z nasionami chili do wysiewu i uprawy ostrych odmian papryki, oświetlenie GrowLED do roslin, porady jak wysiewać i uprawiać papryki chilli

W sekcji sklep oferujemy nasiona uprawianych przez nas najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie. Do każdej lampy GrowLED 28W jak i GrowLED 120W z full spektrum świecenia, gratis dokładamy woreczek ( kilka gram ) ususzonych przez nas Superhotów. Wysiew i uprawa nasion papryk w warunkach domowych w doniczce na parapecie, na balkonie czy w kuchni to nie jest trudne. Spróbuj już dziś i ciesz się swoimi ostrymi paprykami.

Ostatnio zmodyfikowane: 1 kwietnia, 2020

Dodaj komentarz