Pikowanie papryki chili sadzenie rozsady w doniczce uprawa w domu

Autor | Poradnik

pikowanie-rozsada-papryki-chili-gotowa-do-uprawy

Pikowanie rozsady papryki i dalsza uprawa chili w doniczce.

Pikowanie papryki to obowiązkowy etap podczas uprawy naszych chili. Poniższe zdjęcia przedstawiają gotowe siewki papryki, które po wykiełkowaniu przez 3 tygodnie stymulowane poprzez stosunkowo wysoką temperaturę na poziomie 22-25°C rosły w naszym Growboxie. Wzrost i jakość rozsady warzyw w tym również papryki, które są produkowane w okresie wczesnowiosennym, zależy od kilku spełnionych warunków. Główne to jakość i natężenie światła, odpowiednia wilgotność oraz podwyższona temperatura. Tak przygotowane w rozsadach siewki są już gotowe do pikowania.

pikowanie-siewek-papryki-chili-wyciągnięte-trzeba-przesadzić-w-doniczki-produkcyjne
pikowanie-siewek-papryki-chili-gotowe-do-rozsadza

Rozsadę papryki należny podzielić na poszczególne siewki i przesadzić chili do doniczek.

Delikatnie wyjmujemy siewki z rozsady, rozdzielamy je, trzeba przy tym uważać, aby zbytnio nie uszkodzić korzeni. Do doniczki przesadzamy nasze papryczki wraz z ziemią w której rosły. Rozpoczynamy pikowanie.

pikowanie-siewki-papryki-chili-podzielone-z-rozsady

Jak sadzić oraz kiedy przesadzać siewki papryki do doniczki ?

Gdy nasze siewki papryk chili w rozsadzie mają już min 2-3 liście właściwe oznacza to, że są one gotowe do przesadzenia w doniczki. Do wysokości ok 3/4 doniczkę wypełniamy ziemią. My stosujemy podłoże do wysiewu i pikowania. Wsypanej ziemi nie należy zbytnio ugniatać, ma być w miarę luźna. Po pewnym czasie ziemia trochę opadnie to dosypiemy jej do doniczki. Na środku robimy dosyć głęboki dołek aby zmieściła się w nim nasza siewka. Tak przygotowane doniczki są gotowe do pikowania papryki.

doniczka-produkcyjna-z-ziemią
doniczka-produkcyjna-z-ziemią-przygotowana-do-pikowania-rozsady

Pikowanie papryki chili, uprawa w doniczce w domu na parapecie lub na balkonie

Sadzimy nasze siewki najgłębiej jak możemy, tak aby pierwsze właściwe liście były ledwo nad wysokością doniczki. Liścienie możemy oberwać ( to są pierwsze „liście” które po wykiełkowaniu nasiona widzimy ponad ziemią ) . Następnie dosypujemy ziemi tak aby cała łodyga była pod ziemią. Ona zamieni się w korzeń, co spowoduje że papryka chili będzie silniejsza i lepiej się rozwijać. Nie będzie tak wyciągnięta do góry, jak widać do na zdjęciu gotowych siewek.

Nasza papryka jest gotowa do dalszej domowej uprawy doniczkowej. Teraz do połowy maja rozwijać się będzie w tej doniczce. Oczywiście będziemy ją odpowiednio pielęgnować, aby przyniosła nam odpowiedni plon.

pikowanie-rozsada-papryki-chili
pikowanie-rozsada-papryki-chili-gotowa-do-uprawy

Sadzonki papryki chili rosną w domu uprawiane są w Growboxie

Okres produkcji rozsady papryki trwa około 7-8 tygodni. Przez ten czas rosną one w growboxie ze względu na to aby zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. W połowie maja po uprzednim hartowaniu ok 10 dni będą gotowe do przesadzenia w docelowe doniczki lub wsadzenia w ziemię i uprawę na zewnątrz. W Polsce uprawia się ostre odmiany papryk chili w tunelach. Nasza uprawa papryki w doniczce na balkonie również przynosi spore plony i wiele satysfakcji z wyhodowanej własnej ostrej odmiany chili.

rozsady-papryki-chili-w-growboxie

Papryka ozdobna uprawa w doniczce na balkonie lub w domu na parapecie.

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się ozdobne papryczki uprawiane w doniczce. Są kolorowe, pięknie prezentują się na naszym balkonie. My prezentujemy Wam odmiany papryk chili, które również prezentują się bajecznie a jednocześnie mogą być ostrą przyprawą. Spróbuj własnej domowej uprawy chili, to nie jest trudne. Nasiona możesz kupić na naszych aukcjach Allegro.

W następnym poradniku pokazujemy Wam jak należy ciąć, przycinać i pielęgnować naszą paprykę.

Jak przycinać i pielęgnować sadzonki papryki chili uprawiane w doniczce.

W następnym poradniku krok po kroku pokażemy jak należy ciąć, przycinać i pielęgnować sadzonki chili.

pali2razy to nasiona do wysiewu i uprawy ostrych odmian papryk, oświetlenie GrowLED, porady jak wysiewać i uprawiać papryki chili chilli​

W sekcji sklep oferujemy nasiona uprawianych przez nas najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie. Do każdej lampy GrowLED 28W jak i GrowLED 120W z full spektrum świecenia, gratis dokładamy woreczek ( kilka gram ) ususzonych przez nas Superhotów. Wysiew i uprawa nasion papryk w warunkach domowych w doniczce na parapecie, na balkonie czy w kuchni to nie jest trudne. Spróbuj już dziś i ciesz się swoimi ostrymi paprykami.

Ostatnio zmodyfikowane: 27 marca, 2020

Dodaj komentarz