Skala Scoville’a – skala ostrości ( SHU )

Autor | Poradnik

Skala Scoville’a, kapsaicyna, chili, carolina reaper ostre jedzenie shu nasiona na balkon parapet

Skala Scoville’a

Oznaczana skrótem SHU, od Scoville Hotness Unit – z ang. jednostka ostrości Scoville’a – skala ostrości, czyli pikantności danej potrawy, głównie używana w stosunku do papryk. Określa ona ilość kapsaicyny, czyli substancji powodującej uczucie ostrości w produkcie. Skala Scoville’a została wprowadzona przez amerykańskiego chemika Wilbura Scoville’a w roku 1912.

Pierwsza metodyka wyznaczania ostrości wg skali Scoville’a odbywała się organoleptycznie. W związku z tym, że wrażliwość na kapsaicynę i odczuwanie ostrego smaku różnią się u poszczególnych osób, wynik badania był obarczony bardzo dużym błędem. Jak to się odbywało ? Otóż tworzony był roztwór cukru z woda, do którego dodawano znaną ilość alkoholowego ekstraktu z badanej papryki. Zazwyczaj pięć osób próbowało tego roztworu i w momencie gdy zaczynali odczuwać pieczenie, wyznaczano stopień rozcieńczenia roztworu. SHU papryki Habanero Red Savina to ok 580.000, oznacza to że jej ekstrakt musi być rozcieńczony w stosunku 1:580.000 zanim przestaniemy odczuwać ostrość.

Z powodu zbyt żmudnego i długotrwałego organoleptycznego sposobu oznaczania ostrości, wprowadzono metody analityczne, które były szybsze i miały powtarzalny wynik badań. Istnienie dwóch skal było na tyle kłopotliwe, że postanowiono je połączyć w jedną która otrzymała nazwę skali Scoville’a. Zgodnie z metodyką wyznaczania ostrości w tej skali, jej wartość jest uzależniona od zawartości kapsaicyny, przy czym uznano że dla czystej kapsaicyny ostrość wynosi 16 mln SHU.

Rekordy skali ostrości Scoville’a

Wśród papryk rekord od 2012r. dzierży Carolina Reaper, która stabilna ostrość uzyskała na poziomie ok 1.6mln SHU. W tym roku zgłoszono do Księgi Rekordów Guinnessa paprykę Dragon’s Breath wyhodowaną przez Walijczyka Mika Smitha. Osiąga stabilny wynik na poziomie 2.48mln SHU. Jej zjedzenie w całości może prowadzić do śmierci na wskutek wstrząsu anafilaktycznego. Naukowcy liczą, że znajdzie zastosowanie w medycynie jako środek znieczulający. Obecnie czeka ona na wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

Najbardziej rozbudowaną skalę Scoville’a znajdziecie tutaj. Więcej informacji o samej skali dostępnych jest w tym miejscu.

W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas odmian pomidorów i papryk. To nie jest trudne, spróbuj.

Skala Scoville’a, kapsaicyna, chili, carolina reaper ostre jedzenie shu nasiona na balkon parapet

Sklep ostre papryki nasiona, oświetlenie GrowLED – Habanero White

W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas pomidorów i ostrych papryk chilli. Własna uprawa w doniczce nie jest trudna, spróbuj. Posiadamy w swojej ofercie nasiona najostrzejszych odmian papryk w 2018r. Dostępne jest także specjalne oświetlenie GrowLED 28W jak i 120W full spektrum.

pali2razy ostre papryki chilli nasiona

pali2razy uprawiamy najostrzejsze odmiany papryk chili na świecie. Stosujemy uprawę doniczkową, a nasz sklep oferuje nasiona ostrych papryk chilli oraz specjalne lampy GrowLED 28W i 120W full spektrum przeznaczone do uprawy roślin.

dziękujemy za pomoc : http://www.crossmindstudio.pl/

Ostatnio zmodyfikowane: 11 września, 2018

Dodaj komentarz