Serwatka jest produktem ubocznym powstającym podczas produkcji sera i ze względu na rodzaj jego produkcji dzielimy ją na kwaśną ( występuje podczas produkcji serów twarogowych ) oraz słodką ( występuje przy produkcji serów podpuszczkowych ).
Właściwości odżywcze serwatki w 100g:
Wartość eneretyczna | 104 kJ ( 25 kcal ) | |
Białka | 0,8 g | |
Węlowodany | 5,1 g | |
Tłuszcze | 0,1 g | |
Woda | 93,4 g | |
Makroelementy | Fosfor, Wapń, Magnez, Potas, Sód | |
Mikroelementy | Jod, Żelazo, Miedź, Cynk, Mangan |
Serwatka z mleka krowiego – wartości odżywcze, aminokwasy
Serwatka jako produkt uboczny powstający przy produkcji serów do niedawna była traktowana jak bardzo groźny ekologicznie odpad. Przy produkcji sera z 1 litra mleka krowiego uzyskujemy ok 10-15% masy do produkcji sera, a płyn nazywany serwatką stanowi ok 85-90%. Ilość „odpadu” jest dosyć duża aby go ot tak marnować, dlatego wykorzystuje się go w najróżniejszy sposób.
Serwatka swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza dużej zawartości mikro i makro elementów, witamin oraz aminokwasów, których skład za Wikipedią podajemy poniżej :
Izoleucyna – 50 mg
Leucyna – 82 mg
Lizyna – 67 mg
Metionina – 13 mg
Cystyna – 11 mg
Fenyloalanina – 29 mg
Tyrozyna – 37 mg
Treonina – 60 mg
Tryptofan – 14 mg
Walina – 53 mg
Arginina – 23 mg
Histydyna – 17 mg
Alanina – 36 mg
Kwas asparaginowy – 88 mg
Kwas glutaminowy – 141 mg
Glicyna – 17 mg
Prolina – 34 mg
Seryna – 38 mg
Serwatka i jej właściwości zdrowotne
Serwatka znajduje zastosowanie jako środek wzmacniający odporność oraz niwelujący pewne dolegliwości zdrowotne. Szczególne stosowana jest m.in przy leczeniu :
- problemów związanych z jelitami i żołądkiem
- nadciśnienia
- depresji
- wrzodów i raka żołądka
- silnych bóli
- chorób skórnych
- podwyższonego poziomu złego cholesterolu we krwi
- cukrzycy
- pomaga w odchudzaniu
Serwatka w kuchni
Bardzo krótki okres przydatności do spożycia gdyż przy przechowywaniu w lodówce to maksymalnie 8 dni spowodował, że w postaci płynnej serwatka ma bardzo ograniczone zastosowanie. Możemy wykorzystać ją jako dodatek do owocowych koktajli, smoothie czy też jako bazę do wszelkich napojów mlecznych. Wykorzystywana jest też do przygotowania m.in. zakwasu na żur czasami także jako dodatek do barszczu czerwonego. W obecnej chwili świat ponownie zaczyna doceniać wspaniałe właściwości „tego odpadu” dzięki przemianie z formy płynnej na formę sproszkowaną ale o tym piszemy poniżej. Stosowana jest także do pieczenia chleba, gdzie serwatką należy zastąpić wodę.
Serwatka płynna oraz wersja sproszkowana – zastosowanie
Oprócz wykorzystania w kuchni serwatka znajduje zastosowanie jako pasza przy dokarmianiu zwierząt hodowlanych ( głównie tuczniki ). Używa się jej także do produkcji kosmetyków a o zastosowaniu w medycynie napisaliśmy powyżej. Dopiero najnowsze technologie umożliwiające pozyskiwanie z serwatki frakcji białek serwatkowych otworzyły większe możliwości zastosowania serwatki w życiu codziennym.
Sproszkowana wersja serwatki to przede wszystkim suplement diety dla osób o wytężonym wysiłku fizycznym a w szczególności osób rozwijających swoją masę mięśniową. Białko pochodzące z serwatki charakteryzuje się wysokim współczynnikiem wchłaniania przez organizm i przez to stosowane jest jako środek przyczyniający się do szybkiej regeneracji mięśni po dużym wysiłku fizycznym. W wersji sproszkowanej duża ilość białka przy bardzo małej ilości tłuszczu spowodowała znaczący wzrost zainteresowania tym produktem przez zawodowych sportowców. Co najważniejsze serwatka w proszku ma długi okres przydatności do spożycia.
pali2razy – do czego wykorzystujemy serwatkę
Z 12 litrów mleka uzyskujemy ok 1.8 kg sera i ok 8l serwatki. Używamy jej zamiast wody do pieczenia wspaniałych domowych chlebów. Jeden z 7 ziarnami a drugi z suszonymi śliwkami, rodzynkami i morelą. Nasze chleby powstają na żytnim zakwasie z mąki razowej typu 2000. Serwatka służy nam jako dodatek do owocowych koktajli. To że na naszym blogu prezentujemy jak można w prosty sposób zrobić wspaniały domowy ser czy chleb nie oznacza, że przestaliśmy się interesować tym co dla nas jest najważniejsze czyli ostrymi paprykami chilli. Papryki to nadal nasz główny dział.
Sklep ostre papryki nasiona, oświetlenie GrowLED
W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas papryk chilli. Posiadamy w swojej ofercie nasiona najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie. Własne papryki chili na parapecie czy Twoim balkonie to nie jest żaden kłopot ani problem. Kup nasiona i zacznij uprawę już dzisiaj. W miarę dostępności każdy zestaw nasion ma dołączony kawałek suszu danej odmiany chili. Dostępne jest także specjalne oświetlenie GrowLED 28W jak i 120W full spektrum.
pali2razy ostre papryki chilli nasiona
pali2razy uprawiamy najostrzejsze odmiany papryk chili na świecie. Stosujemy uprawę doniczkową, a nasz sklep oferuje nasiona ostrych papryk chilli oraz specjalne lampy GrowLED 28W i 120W full spektrum przeznaczone do uprawy roślin.
dziękujemy za pomoc : http://www.crossmindstudio.pl/
Ostatnio zmodyfikowane: 27 lutego, 2020