Cayenne – pieprzny akcent francuski

Autor | Papryki

papryka cayenne nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

Cayenne to jedna z najbardziej rozpoznawalnych papryk na świecie. Głównie spotykana w postaci zmielonej jako pieprz.

Kraj pochodzenia Francja  papryka cayenne nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos
Skala ostrości 30.000 – 50.000 SHU
Wysokość krzaka 50-100 cm
Czas wegetacji 100 – 110 dni
Owoce dł. 3-15cm, śr. 1.5-3.5 cm
Wysiew styczeń – kwiecień
Zbiory wrzesień – październik

Papryka Cayenne

Pochodzi z Francji, stąd też jej nazwa. Wywodzi się ona z nazwy stolicy Gujany francuskiej, miasta Kajenna położonego przy ujściu rzeki Cayenne do Atlantyku. Panujące tam warunki klimatyczne oraz ciągle wilgotna gleba bogata w sole mineralne pozwalają na hodowanie tej bardzo charakterystycznej w smaku papryki. Poza ostrym smakiem papryka Cayenne jest bogata w witaminę A, B6, E, C, B2, potas i magnez. Zawarta w niej kapsaicyna rozszerza naczynia krwionośne i przyśpiesza metabolizm. Krótko mówiąc, jedzenie papryki kajeńskiej jest zdrowe 🙂

Najczęściej możemy ją spotkać w postaci zmielonego na proszek suszu, często opisanego jako pieprz Cayenne. Jest to przyprawa powszechnie dostępna i szeroko stosowana również w polskiej kuchni. Jako, że podstawowy gatunek papryki Cayenne jest blisko spokrewniony z Jalapeńo, jej owoce są stosunkowo krótkie i szerokie. Istnieje jednak dziś wiele odmian, bardzo długich papryk o zróżnicowanej grubości. Odmiany jak Long Thin oraz Long Slim to amerykańskie wariacje na temat francuskiej papryki.

Uprawa chili Cayenne

Krzaczki nie są specjalnie wysokie, dorastają do metra i mogą być hodowane w domu lub na balkonie. Lubią jednak miejsce. Nie powinny się znajdować bliżej siebie niż 30 – 40 cm. Doniczka 10 – 12 litrów, wilgotna, bogata w sole mineralne ziemia i dużo światła słonecznego, to powinniśmy zapewnić papryce kajeńskiej aby otrzymać obfite plony.

Zastosowanie chilli w kuchni

Najczęściej stosowana jest w formie zmielonego na puder suszu. Opatrzona nazwą pieprz Cayenne lub pieprz kajeński właśnie pod taką postacią jest szeroko dostępna. Oczywiście nadaje się również do jedzenia na surowo lub do sosów.

W naszym dziale z przepisami znajdziecie wiele porad co można zrobić z paprykami chili.

Sklep ostre papryki nasiona, oświetlenie GrowLED

W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas pomidorów i ostrych papryk chilli. Posiadamy w swojej ofercie nasiona najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie.Własne pomidory lub papryki chili na parapecie czy Twoim balkonie to nie jest żaden kłopot ani problem. Kup nasiona i zacznij uprawę już dzisiaj. Dostępne jest także specjalne oświetlenie GrowLED 28W jak i 120W full spektrum.

pali2razy ostre papryki chilli nasiona

pali2razy uprawiamy najostrzejsze odmiany papryk chili na świecie. Stosujemy uprawę doniczkową, a nasz sklep oferuje nasiona ostrych papryk chilli oraz specjalne lampy GrowLED 28W i 120W full spektrum przeznaczone do uprawy roślin.

dziękujemy za pomoc : http://www.crossmindstudio.pl/

Ostatnio zmodyfikowane: 11 września, 2018

Dodaj komentarz