Kapsaicyna – skala ostrości Scoville’a ( SHU )

Autor | Poradnik

kapsaicyna, Skala Scoville’a, chili, carolina reaper ostre jedzenie shu nasiona na balkon parapet

Kapsaicyna to organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za ostry, piekący smak papryk chili.

Kapsaicyna

Mimo, że nie jest ona typowym alkaloidem to zazwyczaj jest przypisywana do tej grupy związków. Ilość kapsaicyny jest mierzona w skali Scoville’a – w skrócie SHU. Dla czystej jej odmiany wynosi od 15mln do 16mln, dla porównania klasyczny sos Tabasco ma 2500-5000 SHU. 1-2mg kapsaicyny zawartej w 1kg żywności nadaje jej intensywną pikantność.

Otrzymywanie Kapsaicyny

Do celów przemysłowych kapsaicynę ekstrahuje się z papryki rocznej ( Capsicuum annuum ) tzw. Czerwonej lub z papryki chili.

Kapsaicyna i jej właściwości

Zaczynasz rozgryzać paprykę chili lub habanero i czujesz jak piekący żar zaczyna działać na całym twoim języku – to właśnie rozpoczął się ten moment, w którym uwalniana kapsaicyna zaczyna działac na twoje ciało. Receptory bólu zaczynają przekazywać sygnały do mózgu, które są odbierane jako wrażenie gorąca i bólu. A jednak ostry smak ukrywa dobroczynne właściwości o czym piszemy poniżej.

Kapsaicyna i wszelkie jej pochodne niestety nie są rozpuszczalne w wodzie ( stąd picie wody czy innych płynów nie tyle pomaga co bardziej szkodzi po zjedzeniu bardzo ostrej papryki, gdyż wtedy kapsaicyna jest roznoszona po całym naszym odcinku przewodu pokarmowego ), lecz tylko w tłuszczach ( np. tłuste mleko min. 3.2% ) i alkoholu. Zjedzenie lodów również przynosi zdecydowaną ulgę.

Kapsaicyna mimo spektakularnego działania na nasze ciało, nie powoduje żadnych trwałych uszkodzeń tkanek. Jej działanie toksyczne w zbyt dużych dawkach wynika tylko z nadmiernego porażenia układu nerwowego i zakłócania jego normalnego funkcjonowania.

Zastosowanie Kapsaicyny

Główne zastosowanie kapsaicyny to :

– żywność

– medycyna

– broń chemiczna

W przypadku żywności odpowiada ona za pikantny smak. W małych stężeniach uznawana jest za nieszkodliwą, a niektóre źródła podają że nawet ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Szerokie zastosowanie kapsaicyna znalazła w medycynie. Odchudza, łagodzi ból, działa przeciwbakteryjnie, chroni żołądek, walczy z nadciśnieniem, jest naturalnym antyoksydantem, walczy z nowotworami.

Broń chemiczna to najróżniejsze aerozole i proszki ( tzw. Gaz pieprzowy) służące do rozganiania tłumów lub samoobrony.

Więcej informacji na temat kapsaicyny znajdziecie w wikipedii, a jej szerokie zastosowanie w medycynie opisane jest tutaj.

kapsaicyna, Skala Scoville’a, chili, carolina reaper ostre jedzenie shu nasiona na balkon parapet

Sklep ostre papryki nasiona, oświetlenie GrowLED

W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas pomidorów i ostrych papryk chilli. Własna uprawa w doniczce nie jest trudna, spróbuj. Posiadamy w swojej ofercie nasiona najostrzejszych odmian papryk z 2018r. Dostępne jest także specjalne oświetlenie GrowLED 28W jak i 120W full spektrum.

pali2razy ostre papryki chilli nasiona

pali2razy uprawiamy najostrzejsze odmiany papryk chili na świecie. Stosujemy uprawę doniczkową, a nasz sklep oferuje nasiona ostrych papryk chilli oraz specjalne lampy GrowLED 28W i 120W full spektrum przeznaczone do uprawy roślin.

dziękujemy za pomoc : http://www.crossmindstudio.pl/

Ostatnio zmodyfikowane: 11 września, 2018

Dodaj komentarz