Kiełkowanie nasion – poradnik krok po kroku

Autor | Poradnik

kiełkownica kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

Kiełkowanie nasion może odbywać się na różne sposoby. Przedstawiamy tutaj kilka metod, tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Jak odbywa się to u nas pokażemy już na starcie samego sezonu 2018. Poniżej pokazujemy i opisujemy najbardziej popularne metody. O samych nasionach pisaliśmy tutaj. Kto nie ma jeszcze nasion zapraszamy do sklepu i zaczynamy.

Kiełkowanie nasion

Najważniejszą rzeczą, o której bardzo często wielu z nas zapomina jest STERYLNOŚĆ no może nie do przesady, ale CZYSTOŚĆ powinna być zachowana zarówno nas samych, naszych ubrań jak i narzędzi, którymi będziemy się posługiwać. Chodzi o to aby nie zasiadać do kiełkowania nasion zaraz po przyjściu „z lasu” tak aby nasze nasiona nie zostały „skażone” jakimiś pasożytami czy grzybami.

Namaczanie nasion – dzień 1

Każde wysuszone nasiona chili powinny najpierw przez ok 24h moczyć się w letniej wodzie z plasterkiem czosnku lub w lekkim wywarze z herbaty. Stosujemy takie rozwiązanie, aby dodatkowo zabezpieczyć nasiona przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczo. Poniższe zdjęcia przedstawiają jak my to robimy. Kiełkowanie nasion gdy są one namoczone odbywa się zdecydowanie szybciej.

namaczanie kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

namaczanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

 

Kiełkowanie nasion – metody

Mamy dzień 2 i nasze namoczone nasiona trzeba wykiełkować. Przedstawimy tutaj szerzej kilka najbardziej popularnych metod na kiełkowanie nasion. Dla celów tego wpisu projekt był prowadzony przez ok 3 tygodnie, tak aby pokazać różnice i ułatwić Wam wybór najodpowiedniejszego dla Was rozwiązania. W tym czasie bez względu na wybór metody, nasiona które kiełkujemy powinny się znajdować w temperaturze ok 27-30 stopni Celsjusza, a wilgotność powinna być ok 80-85%. Światło w tym momencie nie jest do niczego potrzebne. Ma być ciepło i wilgotno.

Papierowy ręcznik

Na wilgotnym papierowym ręczniku umieszczamy nasiona, następnie ręcznik składamy na pół lub na cztery i umieszczamy w szczelnej torebce foliowej. Idealnie sprawują się woreczki strunowe. W środku ma panować wilgoć a sam woreczek może być umieszczony w pobliżu źródła ciepła np pod kaloryferem, ale nie za blisko aby nie przesuszyć jego zawartości. Codziennie obserwujemy nasiona, sprawdzamy wilgotność. Gdy pojawią się kiełki nasiona należy przenieść do ziemi. To jeden z najłatwiejszych sposobów na kiełkowanie nasion.

ręcznik kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

ręcznik kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

 

Wacik kosmetyczny

Na wilgotnym waciku kosmetycznym umieszczamy nasiona a pudełko szczelnie zamykamy folią spożywczą. Należy uważać, aby kiełki nie wrosły w wacik, gdyż wtedy bardzo łatwo można uszkodzić roślinkę i niestety ale nic nam nie wyrośnie. W środku ma panować wilgoć, a samo pudełko może być umieszczone w pobliżu źródła ciepła np. pod kaloryferem. Codziennie obserwujemy nasiona, sprawdzamy wilgotność. Gdy pojawią się kiełki nasiona należy przenieść do ziemi. Nie ma prostszego sposobu na kiełkowanie nasion.

waciki kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

waciki kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

 

Kiełkownica

Wilgotne nasiona umieszczamy w kiełkownicy. Do dolnego zbiornika wlewamy szklankę wody. Całość szczelnie zamykamy. W przypadku kiełkownicy można dłużej kiełkować nasiona i przenieść je do ziemi jak już będą posiadały pierwsze liścienie i miały w miarę rozbudowany korzeń. My tak robimy i sprawdza się to znakomicie, gdyż już na wstępie jesteśmy w stanie określić, która roślinka jest silna i możemy ją przenosić do ziemi. W środku ma panować wilgoć a kiełkownica może być umieszczona w pobliżu źródła ciepła np pod kaloryferem. Codziennie obserwujemy nasiona, utrzymujemy wilgoć i czekamy na ich rozwój.

kiełkownica kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

kiełkownica kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

 

Krążki Jiffy

Krążki Jiffy wykonane są ze sprasowanego torfu, wzbogacone wapniem oraz składnikami pokarmowymi dla lepszego rozwoju roślin. Owija je siatka, która ulega biodegradacji a jednocześnie utrzymuje ich kształt po napęcznieniu. Suchy krążek wrzucamy do naczynia w letnią wodą i czekamy aż napęcznieje ( ok 5 minut ). Wilgotne nasiona wciskamy kilka milimetrów w głąb krążka. Umieszczamy go wewnątrz np. kubka, szczelnie owijamy kubek folią spożywczą. Umieszczamy blisko, źródła ciepła, ale tak aby nie wysuszać krążka. Gdy nasiona wykiełkują, pozbywamy się folii. W krążku zostawiamy jedną silną roślinkę. Teraz dla naszej rośliny najważniejsze jest ciepło, w miarę lekko wilgotne podłoże oraz źródło światła, tak aby mogła zdrowo się rozwijać. Gdy korzenie zaczną przerastać przez siatkę, należy w całości umieścić krążek w większej doniczce.

jiffy kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

jiffy kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

jiffy kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli

 

Kubek z ziemią

Potrzebujemy 2 kubki i np. nakrętkę z butelki tak aby po włożeniu kubka w kubek była między nimi wolna przestrzeń na ściekającą wodę. Kubek, który będzie z ziemią musi mieć wycięte w dnie otwory, tak aby nadmiar wody był odprowadzany. Wilgotne nasiona umieszczamy kilka milimetrów pod powierzchnią ziemi, pamiętając o tym aby wilgoć podłoża była cały czas zachowana. Całość szczelnie na czas kiełkowania owijamy folią spożywczą. Umieszczamy blisko, źródła ciepła, ale tak aby nie doprowadzać do przesuszenia podłoża. Gdy nasiona wykiełkują, pozbywamy się folii. W kubku zostawiamy jedną silną roślinkę, może sobie ona w nim rosnąć kilka tygodni. Teraz dla naszej rośliny najważniejsze jest ciepło, w miarę lekko wilgotne podłoże oraz źródło światła, tak aby mogła się zdrowo rozwijać. Gdy korzenie zaczną nam od spodu przechodzić przez otwory w kubku, należy roślinę wraz z podłożem w którym rośnie umieścić w większej doniczce.

kubek kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

kubek kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

kubek kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli

 

W pierwszym dniu namaczaliśmy nasiona. W drugim rozpoczęliśmy ich kiełkowanie. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z kolejnych dni kiełkowania naszych nasion.

 

Kiełkowanie nasion – Dzień 9

9 dzień kiełkowania. Na ręczniku papierowym jedno nasiono zaczyna kiełkować. Nadal trzymamy nasiona w niezmienionych warunkach i czekamy na dalsze kiełkowanie. Widok jak poniżej.

ręcznik kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

 

Na waciku kosmetycznym kilka nasion już kiełkuje. Natychmiast należy przenieść je do ziemi. Gdy wbiją się one w wacik, niestety możemy uszkodzić nasiono wraz z kiełkiem i nic już nam nie wyrośnie.

waciki kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

 

W kiełkownicy większość nasion ma już ładnie wykształcone korzenie. My takich nasion jeszcze nie sadzimy do ziemi. Trzymamy je w niezmienionych warunkach kolejne kilka dni, aż nie wykształcą się pierwsze liścienie. Wtedy będzie można określić, które nasiono jest mocne i można je przesadzać do ziemi.

kiełkownica kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

 

Krążek Jiffy po 9 dniach. Czekamy.

jiffy kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

 

Kubek z ziemią po 9 dniach. Nic, czekamy.

kubek kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

 

Kiełkowanie nasion – Dzień 14

Tak wygląda ręcznik papierowy z nasionami po 14 dniach kiełkowania.

ręcznik kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy po 14 dniach

 

Wacik kosmetyczny z nasionami po 14 dniach kiełkowania. korzenie bardzo wbite w strukturę wacika, niemożliwe do wyjęcia bez ich uszkodzenia.

waciki kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy po 14 dniach

 

Tak wyglądają kiełki, które 14 dni spędziły w kiełkownicy. Można łatwo określić, które z nich są na tyle mocne, aby przesadzić je do ziemi.

kiełkownica kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy po 14 dniach

kiełkownica kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy kiełki

 

Wybrane wg nas najmocniejsze wykiełkowane nasiona wsadzamy do ziemi aż po same liścienie. Po 1 szt. na kubek. My w pierwszym cyklu stosujemy kubki 200 ml lub doniczki torfowe i ziemię do sadzonek.

sadzenie kiełkownica kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy kiełki

 

Po 24 godzinach nasze sadzonki wyglądają jak poniżej. Widać, że zaczynają się rozwijać. Teraz potrzebują one dużo światła, wilgoć podłoża umiarkowana i temperatura ok 25 stopni.

sadzenie kiełkownica kiełkowanie nasion papryka carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy kiełki po dniu

 

Sklep ostre papryki nasiona, oświetlenie GrowLED

W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas pomidorów i ostrych papryk chilli. Posiadamy w swojej ofercie nasiona najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie.Własne pomidory lub papryki chili na parapecie czy Twoim balkonie to nie jest żaden kłopot ani problem. Kup nasiona i zacznij uprawę już dzisiaj. Dostępne jest także specjalne oświetlenie GrowLED 28W jak i 120W full spektrum.

pali2razy ostre papryki chilli nasiona

pali2razy uprawiamy najostrzejsze odmiany papryk chili na świecie. Stosujemy uprawę doniczkową, a nasz sklep oferuje nasiona ostrych papryk chilli oraz specjalne lampy GrowLED 28W i 120W full spektrum przeznaczone do uprawy roślin.

dziękujemy za pomoc : http://www.crossmindstudio.pl/

Ostatnio zmodyfikowane: 11 września, 2018

Dodaj komentarz