Bird’s Eye – ostre oko ptaka skala ostrości do 150tyś shu

Autor | Papryki

Bird's Eye papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli seeds

Bird’s Eye – piri-piri, pili-pili, peri-peri lub peli-peli to popularne określenia tej odmiany papryki. Często jako Piri-Piri określa się Thai Red – Rawit.

Kraj pochodzenia Afryka ( Piri-Piri )
Azja południowo-wschodnia ( Bird’s Eye )
 Bird's Eye papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos
Skala ostrości 50.000 – 150.000 SHU
Wysokość krzaka 40 – 70 cm
Czas wegetacji 100 – 120 dni
Owoce dł. 2-4cm, śr. 0.5-1cm
Wysiew styczeń – kwiecień
Zbiory lipiec – październik

Bird’s Eye

Znana również jako piri-piri, pili-pili, peri-peri lub peli-peli. Różnice w pisowni wywodzą się z różnic językowych. Określenie Piri-Piri pochodzi z języka portugalskiego. Natomiast angielska nazwa odmiany to African Bird’s Eye Chili. Owoce zgromadzone są w kępki po kilka sztuk. Z jednej rośliny mamy do kilkunastu kępek papryk, które zbieramy praktycznie od lipca aż do końca października. Dojrzałe owoce maja jasny czerwony lub fioletowy kolor.

Uprawa chili Bird’s Eye

Odmiana Bird’s Eye uprawiana jest m.in. w Ghanie, Malawi, Mozambiku, Nigerii, Zimbabwe, Republice Południowej Afryki, Ugandzie. Rośliny tej odmiany są zazwyczaj silnie rozkrzewione i osiągają do 45-70 centymetrów wysokości, choć spotykane sa kultywary tej odmiany mające nawet 120cm. Liście 4-7 cm długości i 1,3-1,5 cm szerokości.

Bird’s Eye to plenna, mało wymagająca odmiana, odpowiednio wcześnie wysiana idealnie radzi sobie na naszych balkonach i parapetach rosnąc w doniczkach o pojemności 7.5 – 10 litrów. Bardzo efektownie wyglądający krzak będzie ozdoba naszego balkonu. Im wcześniej rozpoczniemy kiełkowanie nasion, tym szybciej rozpoczniemy zbiór pierwszych owoców, a co za tym idzie wydłużymy cały sezon wegetacji rośliny. Chili w doniczce może być rośliną wieloletnią. Odpowiednie przezimowanie rośliny spowoduje, że może ona służyć nam w kolejnych latach zapewniając jeszcze wyższe plony. Zapraszamy do naszego poradnika, gdzie wyjaśniamy krok po kroku jak należy postępować z paprykami chili od ziarenka aż po przygotowanie ich do zimowania i rozpoczęcie nowego sezonu zbiorów.

Zastosowanie Bird’s Eye

W kuchni afrykańskiej papryka ta znajduje zastosowanie jako baza sosów, past, olejków przyprawowych czy też marynat do mięs oraz ryb. Zazwyczaj nie jest stosowana jako produkt nadający się do spożycia „na surowo”. W postaci suszonej znalazła szerokie zastosowanie jako przyprawa do zachodnioafrykańskich zup i gulaszy. Obecnie trwa „spór” o pochodzenie sosu na bazie papryk Bird’s Eye. Uważa się Portugalię jako protoplastę, natomiast obecnie szersze zastosowanie znalazł on w Zachodniej Afryce.

W naszym dziale z przepisami znajdziecie wiele porad co można zrobić z paprykami chili.

Sklep ostre papryki nasiona, oświetlenie GrowLED

W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas pomidorów i ostrych papryk chilli. Posiadamy w swojej ofercie nasiona najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie.Własne pomidory lub papryki chili na parapecie czy Twoim balkonie to nie jest żaden kłopot ani problem. Kup nasiona i zacznij uprawę już dzisiaj. Dostępne jest także specjalne oświetlenie GrowLED 28W jak i 120W full spektrum.

Zdjęcia naszych papryk

Poniższe zdjęcia przedstawiają papryki z naszej uprawy.

Bird's Eye papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

Bird's Eye papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

Bird's Eye papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli seeds

Bird's Eye papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

Bird's Eye papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

pali2razy ostre papryki chilli nasiona

pali2razy uprawiamy najostrzejsze odmiany papryk chili na świecie. Stosujemy uprawę doniczkową, a nasz sklep oferuje nasiona ostrych papryk chilli oraz specjalne lampy GrowLED 28W i 120W full spektrum przeznaczone do uprawy roślin.

dziękujemy za pomoc : http://www.crossmindstudio.pl/

Ostatnio zmodyfikowane: 11 września, 2018

Dodaj komentarz