Nasiona chilli – ostre papryki

Autor | Poradnik

nasiona chilli superhoty papryka carolina reaper hot na parapet balkon ostre papryki chilli

Nasiona chilli, to od nich zaczyna się „przygoda” każdego z nas, fana ostrych papryk. Pierwsze zdobywane w najróżniejszy sposób, potem wymiany, kupna, każdy ma swoje doświadczenia z nimi związane. Nie chcemy być tutaj żadną wyrocznią, jedynie prezentujemy Wam kilka lat naszych „bojów” związanych z nasionami chilli. Chcemy też zachęcić Was do podzielenia się z nami i innymi osobami odwiedzającymi naszą stronę, waszymi doświadczeniami. Komentujcie ten artykuł, przedstawiajcie Swoje racje, temat jest otwarty. Zapraszamy do dyskusji.

Nasiona chilli

Ten tekst jest wstępem do poradnika, jak wyhodować własne chilli od nasiona aż do zakończenia sezonu i zimowania krzaka. Temat będzie pokazywał krok po kroku jak przebiega cały sezon. Specjalnie pod ten projekt, wystartujemy już za kilka tygodni z pierwszymi wysiewami, abyście mogli zapoznać się z naszym systemem hodowli papryk chilli i rozpocząć swoją „przygodę” w odpowiednim momencie. Nie jesteśmy idealni, zawsze pojawia się jakiś błąd, chcemy Wam pokazać jak my to robimy w warunkach domowych.

Najbardziej ostre w paprykach chilli są nasiona i błony wewnętrzne do których one przylegają. Ich usunięcie może spowodować obniżenie poziomu ostrości papryki nawet o 50%. Tu pierwsza nasza uwaga. Zawsze jedno, dwa nasiona z nowych dla nas gatunków papryk chilli, rozsmarowujemy po języku i podniebieniu a następnie dokładnie gryziemy. Jeżeli rzeczywiście pochodzi z ostrej odmiany chilli, nie mówiąc już o  wszystkich superhot, to poczujemy to. Dla mniej odważnych, możemy nasiono potrzeć między palcami i językiem sprawdzić czy dotknięcie palca spowoduje uczucie kłucia 😉 tak lubiane przez nas. Pamiętajcie aby nie dotykać potem oczu i miejsc intymnych a ręce kilka razy dokładnie umyć jakimś tłustym mydłem. Tłuszcz najlepiej rozpuszcza kapsaicynę.

Jak pozyskać dobre nasiona chilli

Nasiona chilli pobieramy z dojrzałych owoców i tutaj nie ma żadnej teorii jak rozpoznać że to akurat ta papryka ma być wykorzystana do tego celu. Każdy ma swoje metody. My po pozyskaniu nasion suszymy je w warunkach tzw. pokojowych. Trwa to nawet do 3 tygodni. Raz na dzień nasiona chilli są przeczesywane i delikatnie potrząsane. Po wysuszeniu ich kondycja jest bardzo dobra i nigdy nie mamy problemów w kolejnym sezonie z ich kiełkowaniem ( wynik powyżej 85-90% jest normą ). Na poniższym obrazku przykład naszych nasion chilli po wysuszeniu. Zwróćcie uwagę na ich kolor, który jest zbliżony do koloru jaki mają wewnątrz owocu.  Druga nasza uwaga. Unikamy suszenia na słońcu a także w piekarnikach, czy jak ostatnio słyszeliśmy na patelni. Wg nas temperatura pokojowa najlepiej się sprawdza.

nasiona chilli superhoty papryka carolina reaper hot na parapet balkon ostre papryki chilli

Wiadomo, najlepsze źródło nasion chilli to własna hodowla. Ale co zrobić, jeżeli chcemy zdobyć nowy gatunek ? Zawsze będąc gdzieś poza granicami Polski, szukamy czy na lokalnym rynku ( bazary – najlepsze miejsce ) nie ma jakiegoś nowego dla nas gatunku. Teraz interesują nas tylko świeże papryki chilli, wcześniej braliśmy wszystko jak leci. Teraz na wysuszone nawet nie zerkamy, gdyż suszenie przemysłowe ( a zazwyczaj takie jest stosowane ) powoduje zniszczenie nasion. Wspomagamy się też znajomymi. Wiedzą o naszym hobby, i tez starają się nam coś przywieźć z odległych krajów np. protoplastą naszych już Piri-Piri było kilka papryk przywiezionych z Kenii. Izrael, Kenia, Hiszpania, Meksyk, USA, RPA, Indie, Anglia, Tajlandia to tylko niektóre kraje, z jakich dostarczano nam „materiał genetyczny”. Ten sposób pozyskiwania nowych gatunków jest w miarę bezpieczny. Kolejny sposób to wymiana nasion z innymi hodowcami. Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu z nami. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje.

Rynek nasion chilli

Chcemy wam tutaj przedstawić nasze doświadczenia z różnymi źródłami nazwijmy to zakupu nasion. Pierwsze wydaje się najłatwiejsze. Idziemy do sklepu w Polsce, najczęściej hipermarketu gdzie coraz częściej goszczą na stałe papryki chilli, kupujemy je, wyciągamy nasiona i już jesteśmy w domu. Nic bardziej mylnego. Otóż, te świeże owoce zanim dotarły do sklepu, przebyły długą i męczącą drogę. Chłodnie, traktowanie chemią, maksymalne wydłużenie ich żywotności po zerwaniu z krzaka, powoduje że pozyskane w ten sposób nasiona nie są żadnym godnym materiałem genetycznym. Nie wspominamy nawet jak te papryki są hodowane. Nikomu nic nie zabraniamy, piszemy jedynie o naszych doświadczeniach, a te nie napawają optymizmem.

Zakup nasion. Ostatnio bardzo popularne w szczególności na jednym z rynków azjatyckich. Mnogość gatunków, kolorów, sprzedawcy prześcigający się w opisach i obietnicach. A te ceny, bajka. I przyjeżdża coś takiego :

nasiona chilli super hot papryka carolina reaper na parapet balkon ostre papryki chilli

Na pierwszy rzut oka widać, że suszone w wysokiej temperaturze. Uprażone jak chipsy. Jakość nasion marna. Połamane, przebarwione, ze skazami i zawsze z tyłu głowy pytanie co to za gatunek mi wyrośnie. Tutaj przedstawiamy efekty kilku miesięcy oczekiwań. Coś tam wyrosło …

Poniżej porównanie nasion. Z lewej testowy import, z prawej z naszej hodowli. Każdy niech sam oceni wg swoich norm jak to wygląda.

nasiona chilli super hot papryka carolina reaper na parapet balkon ostre papryki chilli sos

Coraz częściej spotykamy się w Polsce z redystrybucja takich nasion. Jak je odróżnić ? My to robimy po zdjęciach. Wszyscy sprzedawcy zazwyczaj używają tych samych zdjęć. Nikt nie ma swoich a to świadczy o tym, że sprzedający nigdy nic nie wyhodował. Lubimy się chwalić, więc dlaczego większość ma te same zdjęcia ? Sami odpowiedzcie na to pytanie. Nie oceniamy, nie namawiamy, nie odżegnujemy, dzielimy się jedynie swoim doświadczeniem.

Wadliwe nasiona chilli

Poniżej pokazujemy wam przykłady jak wyglądają nasiona, którymi nie powinniśmy się w ogóle zajmować.

nasiona chilli super hot papryka carolina reaper na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

Mocno przebarwione, czy wręcz czarne. Połamane, posiadające ciemne plamy, czasami widać że są puste. Z tych nasion nic dobrego nie wyrośnie. Bywa też tak, że wybierzemy sobie paprykę z której pobierzemy nasiona chilli i okazuje się, że niestety ale nie wygląda to najlepiej. Jak na poniższym obrazku, z takiej papryki nasion nie będzie. Można ją zużyć do celów kulinarnych, ale na nasiona się nie nadaje.

nasiona chilli super hot papryka carolina reaper na parapet balkon ostre papryki chilli nasiono

Sklep ostre papryki nasiona, oświetlenie GrowLED

W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas pomidorów i ostrych papryk chilli. Posiadamy w swojej ofercie nasiona najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie. Własne pomidory lub papryki chilli na parapecie czy Twoim balkonie to nie jest żaden kłopot ani problem. Kup nasiona i zacznij uprawę już dzisiaj. Dostępne jest także specjalne oświetlenie GrowLED 28W jak i 120W full spektrum.

pali2razy ostre papryki chilli nasiona

pali2razy uprawiamy najostrzejsze odmiany papryk chili na świecie. Stosujemy uprawę doniczkową, a nasz sklep oferuje nasiona ostrych papryk chilli oraz specjalne lampy GrowLED 28W i 120W full spektrum przeznaczone do uprawy roślin.

dziękujemy za pomoc : http://www.crossmindstudio.pl/

Ostatnio zmodyfikowane: 11 września, 2018

Dodaj komentarz