Bhut Jolokia – Naga Jolokia – Ghost pepper

Autor | Papryki

BHUT JOLOKIA papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli

Bhut Jolokia – Naga Jolokia ( Ghost Pepper ) to bardzo stara odmiana papryk chilli. Pochodzi z indyjskiej prowincji Assam. Dopiero w 2000 r stała się popularna w Europie. Od pażdziernika 2007 do 2011 roku dzierżyła miano najostrzejszej papryki na świecie i zajmowała pierwsze miejsce w księdze rekordów Guinessa.

Kraj pochodzenia Indie BHUT JOLOKIA papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli mapa
Skala ostrości 800.000 – 1.000.000 SHU
Wysokość krzaka 45-120 cm
Czas wegetacji 140-160 dni
Owoce dł. 5-8cm, śr. 2.5-3cm
Wysiew grudzień – kwiecień
Zbiory sierpień – październik

Bhut Jolokia – Naga Jolokia ( Ghost Pepper )

Inne znane nazwy tej odmiany to Naga Jolokia, Ghost Pepper, chociaż czasami uznawane są za odrębną rodzinę. Bhut oznacza duch i tak została nazwana najprawdopodobniej przez stopniowo uwalniającą się ostrość podczas spożywania. W optymalnych warunkach osiąga nawet 4 metry wysokości. W naszym kraju rośnie do ok 120cm. Jako że przez kilka lat zajmowała pierwsze miejsce w księdze rekordów Guinessa, Bhut Jolokia stała się podstawą do krzyżowania odmian celem uzyskania jeszcze większej ostrości. To Naga Jolokia skrzyżowana z Habanero Red Saviną dała CAROLINĘ REAPER 🙂

Obecnie na rynku mamy bardzo wiele odmian Bhut Jolokia. Strain, Peach, Yellow, Chocolate, White to najpopularniejsze odmiany a co za tym idzie również ich zmienna kolorystyka co widać na poniższych zdjęciach. Owoce charakteryzują się nierówną lekko chropowatą powierzchnią i owocowo-pieprzowym aromatem.

Uprawa Bhut Jolokia – Naga Jolokia ( Ghost Pepper ) w doniczce

Jolokia jak każda odmiana z „hotów” wymaga szczególnej uwagi w uprawie. Możliwe jest bardzo długie ( nawet do 4 tygodni ) kiełkowanie nasion. Odmiana ta jest średnio trudna w uprawie. dosyć odporna na szkodniki i co najważniejsze bardzo dobrze znosi przesuszenie wręcz należy ją regularnie „odstawiać” od wody ;). Doniczka min 15l powinna zapewnić optymalne warunki rozwoju dla tego gatunku papryki. Ziemia przepuszczalna, bardzo dobrze nawożona, można zmieszać z humusem w proporcji 60/40. Nie należy jej obficie polewać, gdyż wtedy owoce tracą znacznie na swojej ostrości. Lepiej przesuszyć niż przelać, ale to tyczy się tak naprawdę każdej odmiany ostrej papryki. Podczas kwitnienia regularnie nawozić, gdyż źle utrzymywana podczas kwitnienia potrafi zgubić nawet 90% kwiatostanu.

Jolokie posiadają bardzo długi okres wegetacji. Podczas wzrostu potrzebuje dużo ciepła i bardzo dużo słońca.

Chili w doniczce może być rośliną wieloletnią. Odpowiednie przezimowanie rośliny spowoduje, że może ona służyć nam w kolejnych latach zapewniając jeszcze wyższe plony. Zapraszamy do naszego poradnika, gdzie wyjaśniamy krok po kroku jak należy postępować z paprykami chili od ziarenka aż po przygotowanie ich do zimowania i rozpoczęcie nowego sezonu zbiorów.

Zastosowanie Bhut Jolokia – Naga Jolokia ( Ghost Pepper )

W indyjskiej kuchni Bhut Jolokia – Naga Jolokia szczególnie ceniona jest za swoją ostrość oraz specyficzny smak ( owocowo-pieprzowy aromat z wyczuwalną nutą kapsaicyny ). Owoce można zbierać kiedy są jeszcze zielone. Jedna papryka nada odpowiedniej ostrości nawet 100 porcjom posiłku. Idealnie nadaje się do suszenia nic nie tracąc ze swojej ostrości. Wystarczy rozgryźć jedno nasionko aby doznać niesamowitych wrażeń.
Odmiany tej rodziny papryk chilli w Indiach stosowane są nie tylko w kuchni ale także w miejscowej medycynie tradycyjnej. Stosowanie w małej dawce używane jest do leczenia astmy, rozwiązywania problemów przewodu pokarmowego, w stomatologii czy na bóle mięśni. Na poparzenia skórne stosuje się pastę z młodych liści Bhut Joloki.
Rozważano także zastosowanie produktów uzyskanych z tej odmiany do celów wojskowych ( granaty ręczne jako środek gazu pieprzowego ).

Sklep ostre papryki nasiona, oświetlenie GrowLED

W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas pomidorów i ostrych papryk chilli. Posiadamy w swojej ofercie nasiona najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie.Własne pomidory lub papryki chili na parapecie czy Twoim balkonie to nie jest żaden kłopot ani problem. Kup nasiona i zacznij uprawę już dzisiaj. Dostępne jest także specjalne oświetlenie GrowLED 28W jak i 120W full spektrum.

Zdjęcia Bhut Jolokia – Naga Jolokia ( Ghost Pepper )

Poniższe zdjęcia przedstawiają papryki z naszej uprawy.

BHUT JOLOKIA papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli

BHUT JOLOKIA STRAIN 2

BHUT JOLOKIA STRAIN 2 papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli

BHUT JOLOKIA STRAIN 2 papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

BHUT JOLOKIA YELLOW

BHUT JOLOKIA yellow papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

BHUT JOLOKIA yellow papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

BHUT JOLOKIA CHOCOLATE

BHUT JOLOKIA chocolate papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

BHUT JOLOKIA chocolate papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

BHUT JOLOKIA WHITE

BHUT JOLOKIA white papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

BHUT JOLOKIA white papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

BHUT JOLOKIA PEACH

BHUT JOLOKIA peach papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

BHUT JOLOKIA peach papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

pali2razy ostre papryki chilli nasiona

pali2razy uprawiamy najostrzejsze odmiany papryk chili na świecie. Stosujemy uprawę doniczkową, a nasz sklep oferuje nasiona ostrych papryk chilli oraz specjalne lampy GrowLED 28W i 120W full spektrum przeznaczone do uprawy roślin.

 dziękujemy za pomoc : http://www.crossmindstudio.pl/

Ostatnio zmodyfikowane: 6 września, 2019

Dodaj komentarz