Habanero – bardzo ostra tęcza barw

Autor | Papryki

habanero red orange carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli chocolate yellow

Habanero to wraz z Jalapeno najbardziej znana odmiana ostrej papryki na świecie. Kolorystyka owoców od zielonego do białego, żółtego, pomarańczowego, czerwonego, purpurowego, musztardowego, brązowego …

Kraj pochodzenia Jukatan ( Meksyk ) , Wyspy Karaibskie  habanero carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos meksyk
Skala ostrości 250.000 – 575.000 SHU
Wysokość krzaka 80-140 cm
Czas wegetacji 110 dni
Owoce dł. 2.5-3cm, śr. 3cm
Wysiew styczeń – kwiecień
Zbiory czerwiec – październik

Habanero

Pochodzi z Ameryki Południowej, z rejonu Amazonii (Brazylia, Kolumbia). Wbrew nazwie „habanero” (jęz. hiszp. pochodzący z Hawany), rośliny z tego gatunku rzadko występują na Kubie. Uprawiane są głównie na półwyspie Jukatan w Meksyku (żółte i pomarańczowe odmiany) oraz na Karaibach (czerwone). W porównaniu z innymi gatunkami ta odmiana papryki ma szerokie liście i zwykle zielonkawe, małe kwiaty ( nie mówimy tutaj o odmianie karłowej Habanero White ). Owoce w smaku przypominają morele lub brzoskwinie. Niestety ze względu na wyjątkową ostrość nie nadają się do spożycia w surowym stanie dla większości ludzi. W ciągu ostatniej dekady pojawiło się wiele odmian, które charakteryzują się szczególnymi właściwościami :

– najostrzejsza odmiana to Habanero Red Savina osiągająca do 577.000 SHU
– Habanero Chocolate lub jak kto woli Brown to odmiana o intensywnym brązowym kolorze, przypominającym czekoladę
– odmiany łagodniejsze zachowujące typowy „owocowy” smak , ale bez jego ekstremalnej ostrości, np. Habanero St. Lucia Island, NuMex Suave i Aji Dulce

Na terenach dzisiejszego Peru, hodowano tę odmianę już ponad 8500 lat p.n.e. to najstarsze jak do tej pory udokumentowane przez archeologów znalezisko potwierdzające znajomość ostrych papryk.

Uprawa Habanero w doniczce

Habanero wymaga szczególnej uwagi w uprawie. Można stosować hodowlę doniczkową, aczkolwiek do tego rodzaju jest specjalna opisywana przez nas odmiana White. Doniczka min 15l powinna zapewnić dobre warunki rozwoju dla tego gatunku papryki. Nie należy jej obficie polewać, gdyż wtedy owoce tracą znacznie na swojej ostrości. Lepiej przesuszyć niż przelać, ale to tyczy się tak naprawdę każdej odmiany ostrej papryki. Źle utrzymywana podczas kwitnienia potrafi zgubić nawet 90% kwiatostanu.

Im wcześniej rozpoczniemy kiełkowanie nasion, tym szybciej rozpoczniemy zbiór pierwszych owoców, a co za tym idzie wydłużymy cały sezon wegetacji rośliny. Chili w doniczce może być rośliną wieloletnią. Odpowiednie przezimowanie rośliny spowoduje, że może ona służyć nam w kolejnych latach zapewniając jeszcze wyższe plony. Zapraszamy do naszego poradnika, gdzie wyjaśniamy krok po kroku jak należy postępować z paprykami chili od ziarenka aż po przygotowanie ich do zimowania i rozpoczęcie nowego sezonu zbiorów.

Zastosowanie Habanero w kuchni

Ze względu na swoją ostrość ta chilli nadaje się jako przyprawa do wszystkich dań w których można ją rozcieńczyć. Zupy, sosy, półpłynne potrawy jak gulasz, chili con carne czy bigos, wszelkie potrawy z mięsa mielonego a także słodkie przetwory np. dżemy, owoce w zalewie, tutaj Habanero znajdzie idealne zastosowanie. Możemy już kupić musztardy czy ketchupy zawierające niewielkie ilości różnych odmian Habanero, co czyni je mega ostrymi w stosunku do konkurencji.

W naszym dziale z przepisami znajdziecie wiele porad co można zrobić z paprykami chili.

Sklep ostre papryki nasiona, oświetlenie GrowLED – Carolina Reaper

W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas pomidorów i ostrych papryk chilli. Posiadamy w swojej ofercie nasiona najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie.Własne pomidory lub papryki chili na parapecie czy Twoim balkonie to nie jest żaden kłopot ani problem. Kup nasiona i zacznij uprawę już dzisiaj. Dostępne jest także specjalne oświetlenie GrowLED 28W jak i 120W full spektrum.

Zdjęcia naszych papryk

Poniższe zdjęcia przedstawiają papryki z naszej uprawy.

habanero red orange carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli chocolate yellow

Hab. YELLOW

habanero yellow carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

habanero yellow carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

Hab. ORANGE

habanero orange carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

habanero orange carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

Habanero RED

habanero red carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

habanero red carolina reaper nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sosy

pali2razy ostre papryki chilli nasiona

pali2razy uprawiamy najostrzejsze odmiany papryk chili na świecie. Stosujemy uprawę doniczkową, a nasz sklep oferuje nasiona ostrych papryk chilli oraz specjalne lampy GrowLED 28W i 120W full spektrum przeznaczone do uprawy roślin.

dziękujemy za pomoc : http://www.crossmindstudio.pl/

Ostatnio zmodyfikowane: 11 września, 2018

Dodaj komentarz