Trinidad Moruga Scorpion – była rekordzistka świata

Autor | Papryki

trinidad moruga scorpion papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

Trinidad Moruga Scorpion to była rekordzistka świata pod względem ostrości, zastąpiona oczywiście przez Carolinę Reaper. Jak w przypadku pozostałych odmian początkowo tylko w kolorze czerwonym, obecnie pełna gama barw ( czerwona, żółta, zielona, czekoladowa ).

trinidad moruga scorpion papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

Kraj pochodzenia Trinidad trinidad moruga scorpion papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki
Skala ostrości 1.2mln – 2.0mln SHU
Wysokość krzaka ok 100 cm
Czas wegetacji 120 dni
Owoce dł. 3-4cm, śr. 3-4cm
Wysiew styczeń – kwiecień
Zbiory sierpień – październik

Trinidad Moruga Scorpion

Odmiana pochodząca z południowego wybrzeża Trinidadu z prowincji Moruga. Funkcjonują dwie teorie z krzyżowania których odmian chilli pochodzi Moruga. Pierwsza mówi o połączeniu Red Saviny Habanero z Trinidadem Scorpion a druga mówi o Trinidad Scorpion i 7 Pot ( kolejna wielka rodzina ). Zakres ostrości w skali Scoville’a od 1.2mln aż do 2mln czy pojedyncze sztuki do 2.2mln. Uznano, że stabilny poziom ostrości to 1.2mln. Do 2013r Trinidad Moruga Scorpion była najostrzejszą odmianą chilli na świecie, jednak nie została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Po spożyciu nie czuć od razu wielkiej mocy. Ona pojawia się po chwili, by po pewnym czasie stać się nie do zniesienia. Po odmianie czerwonej pojawiły się kolejne : żółta, zielona i czekoladowa. Odmiana żółta jest mniej ostra niż pierwotna czerwona odmiana, lekko cytrusowy smak, ale daje radę 😉

Jak każda odmiana z tzw „super hot” wymaga starannej uprawy oraz bardzo rozważnego obchodzenia się z owocami, gdyż kapsaicyna bez najmniejszego problemu przenika przez lateksowe rękawiczki.

Roślina osiąga 1m wysokości i jest bardzo produktywna. Może być uprawiana w donicach w warunkach domowych, jak każda odmiana niehybrydowa, jest wieloletnia, w przeciwieństwie do niej, odmiany hybrydowe są przeważnie samokończące i umierają zaraz po wydaniu owoców, lub są wieloletnie ale o krótkiej żywotności. Trinidad Moruga Scorpion jest zaraz po Trinidad Scorpion B. T. prawdopodobnie najostrzejszą odmianą na świecie, którą można uprawiać jako roślinę wieloletnią.

Trinidad Moruga Scorpion – uprawa w doniczce

Odmiana nadaje się do hodowli w domu. Temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 18 stopni, a zalecana doniczka to ok. 12-15L. My stosujemy doniczki czy wiaderka ( mogą być te z marketów budowlanych ) ok 15l. Trinidad Moruga Scorpion w naszym wydaniu posadzona jest w mieszance ziemi uniwersalnej oraz humusu w proporcjach 50:50. W trakcie sezonu regularne nawożenie roztworem biohumusu. Nasiona kiełkują dosyć długo – nawet do 3 tygodni, ale jest to „wada” każdej mega ostrej odmiany chili.

trinidad moruga scorpion red papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

Roślina potrafi osiągać 1m wysokości. Jak widać na poniższych zdjęciach Trinidad Moruga jest odmianą bardzo plenną. Jako odmiana niehybrydowa w doniczce może być rośliną wieloletnią. Odpowiednie przezimowanie rośliny spowoduje, że może ona służyć nam w kolejnych latach zapewniając jeszcze wyższe plony. Zapraszamy do naszego poradnika, gdzie wyjaśniamy krok po kroku jak należy postępować z paprykami chili od ziarenka aż po przygotowanie ich do zimowania i rozpoczęcie nowego sezonu zbiorów.

trinidad moruga scorpion yellow papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

Miejsce nasłonecznione, ale nie w pełnych promieniach słońca pomoże we wcześniejszym dojrzewaniu. Papryka owocuje dosyć późno. Pierwsze dojrzałe owoce to koniec sierpnia początek września. Przy hodowli na zewnątrz wyjątkowo dobrze radzi sobie z mszycami i ślimakami. Nie imają się jej, zapewne ze względu na ostrość. 🙂

trinidad moruga scorpion green papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos

Trinidad Moruga Scorpion – zastosowanie  w kuchni

Nie jest to papryka do jedzenia na surowo! Swoje zastosowanie znajduje głównie w diabelskich sosach. Idealnie znajdzie zastosowanie w potrawach duszonych czy gulaszach. Ponoć jedna sztuka wystarcza na doprawienie 5 garnków gulaszu. Trinidad Moruga Scorpion jak każdą paprykę możemy zamrażać, suszyć, marynować, czy stosować jako ostry dodatek ( kilka mm2 ) do marynat.

My suszymy nasze ostre papryki chili bez użycia żadnych urządzeń. Owoc kroimy na 4 części i tak sobie leży i suszy się w warunkach domowych nawet do 3 tygodni ( w zależności od odmiany i grubości ścianek danego owocu ). Wysuszone chilli przetrzymujemy w szklanych naczyniach, dzięki temu nawet po kilku miesiącach aromat, który wydobywa się po otwarciu naczynia nie da się porównać z suszem pochodzącym z masówki.

W naszym dziale z przepisami znajdziecie wiele porad odnośnie tego, co można zrobić z paprykami chili.

Sklep ostre papryki nasiona, oświetlenie GrowLED – Trinidad Moruga Scorpion

W sekcji sklep dostępne są nasiona uprawianych przez nas papryk chilli. Posiadamy w swojej ofercie nasiona najostrzejszych odmian papryk chili dostępnych na świecie. Własne papryki chili na parapecie czy Twoim balkonie to nie jest żaden kłopot ani problem. Kup nasiona i zacznij uprawę już dzisiaj. W miarę dostępności każdy zestaw nasion ma dołączony kawałek suszu danej odmiany chili. Dostępne jest także specjalne oświetlenie GrowLED 28W jak i 120W full spektrum.

Zdjęcia Trinidad Moruga Scorpion RED

Poniższe zdjęcia przedstawiają papryki Trinidad Moruga Scorpion z naszej uprawy.

trinidad moruga scorpion red papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos 1

trinidad moruga scorpion red papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos 2

Trinidad Moruga Scorpion YELLOW

Żółta odmiana, bardzo plenna, wspaniały owocowy smak.

trinidad moruga scorpion yellow papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos 1

trinidad moruga scorpion yellow papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos 2

Trinidad Moruga Scorpion GREEN

Odmiana zielona, idealna do suszenia.

trinidad moruga scorpion green papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos 1

trinidad moruga scorpion green papryka nasiona hot chili na parapet balkon ostre papryki chilli sos 2

pali2razy ostre papryki chilli nasiona

pali2razy uprawiamy najostrzejsze odmiany papryk chili na świecie. Stosujemy uprawę doniczkową, a nasz sklep oferuje nasiona ostrych papryk chilli oraz specjalne lampy GrowLED 28W i 120W full spektrum przeznaczone do uprawy roślin.

dziękujemy za pomoc : http://www.crossmindstudio.pl/

Ostatnio zmodyfikowane: 19 lutego, 2019

1 Responses to :
Trinidad Moruga Scorpion – była rekordzistka świata

Dodaj komentarz